Problem ze światłami mijania. Kiedy je włączamy?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 01:33
Kiedy należy włączyć światła mijania? Jak się okazuje nie jest to prosta kwestia, bo należy to zrobić po zmierzchu, a tego są aż trzy rodzaje. I do tego jeszcze zachód słońca!
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza, kiedy należy włączyć światła mijania (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
Kiedy zaczyna się zmierzch i należy włączyć światła mijania?
Kiedy zaczyna się zmierzch i należy włączyć światła mijania?Foto: Pixabay.com/domena publiczna

Słuchacz Jedynki w godzinach popołudniowych jechał z żoną samochodem. Nie miał zapalonych świateł mijania, co skończyło się dla niego mandatem. Teraz pyta dlaczego, skoro są trzy definicje zmierzchu i jeden drugiemu nie jest równy. - Była to godzina 16.13 i zgodnie z tym, co twierdziła policja zachód słońca nastąpił o godzinie 15.38. Policjantom ewidentnie chodziło o mandat, ponieważ próbowali mi wmówić, że rozmawiałem przez telefon i odpuścili, gdy pokazałem im zestaw słuchawkowy - opisuje słuchacz.

Rzeczywiście zachód słońca tego dnia nastąpił o 15.38, ale tzw. zmierzch cywilny o 16.19, zmierzch nawigacyjny o 17.03, a zmierzch astronomiczny o 17.44. Czy słuchacz zatem rzeczywiście zawinił brakiem świateł?

Dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika przyznaje, że rzeczywiście są różne zmierzchy, jednak nie posiada on wiedzy na temat tego, jaki zmierzch został wzięty pod uwagę w przypadku Kodeksu ruchu drogowego.

Janusz Weiss wyjaśnił jak owe zmierzchy różnią się od siebie, co ma na ten temat do powiedzenia policja i kiedy należy włączyć światła mijania. O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: dr Stanisław Bajtlik (Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika), Marek Konkolewski (Komenda Główna Policji)

Data emisji: 20.01.2016

Godzina emisji: 17.30

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co należy wiedzieć o parkowaniu na drogach wewnętrznych?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 18:30
W niektórych miastach problem braku miejsc parkingowych jest rozwiązywany za sprawą identyfikatorów, przyznawanych wyłącznie mieszkańcom. Czy w takich miejscach mogą zostawić samochód goście bez groźby otrzymania mandatu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kradzione czy nie kradzione? Jak bezpiecznie kupić auto

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 20:10
Jednym ze zmartwień kierowców zastanawiających się nad kupnem używanego samochodu jest obawa przed kupieniem kradzionego auta. Można temu jednak zaradzić.
rozwiń zwiń