Co boskiego jest w bozonie Higgsa?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 20:03
Za zrozumienie mechanizmu powstawania masy i odkrycie tak zwanej "boskiej cząstki" dwaj naukowcy - Brytyjczyk, profesor Peter Higgs i pochodzący z Belgii Francois Englert - otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.
Audio
  • Co boskiego jest w "boskiej cząstce"? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Symulacja zobrazowania obecności, powstałego w wyniku kolizji dwóch wysokoenergetycznych protonów, bozonu Higgsa w detektorze CMS w LHC.
Symulacja zobrazowania obecności, powstałego w wyniku kolizji dwóch wysokoenergetycznych protonów, bozonu Higgsa w detektorze CMS w LHC.Foto: mat. prasowe/CERN

Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku dyrektor prof. Grzegorz Wrochna wyjaśnia, że bozon Higgsa odgrywa kluczową rolę w teorii opisującej wszystkie znane nam oddziaływania. - Gdyby tej cząstki nie było to wszystkie inne cząstki nie miałyby masy. A więc świat takim, jakim go dziś obserwujemy, a także my sami, nie mógłby istnieć - powiedział w rozmowie z Januszem Weissem.

Do wytworzenia bozonu Higgsa służy LHC - Wielki Zderzacz Hadronów, w którym wytwarzana ogromna energia zamienia się na tysiące cząstek. - Cząstka Higgsa pojawia się niezwykle rzadko, raz na wiele milionów zderzeń i żyje tak krótko, że nie jesteśmy w stanie zaobserwować jej samej, ale cząstki powstałe z jej rozpadu - wyjaśnił.

Bozon Higgsa dla laików >>>

Jaki wkład w pracę przy bozonie Higgsa włożyli Polacy? Jakie mogą być korzyści z odkrycia "boskiej cząstki"? Jak inne przełomowe teorie znalazły zastosowanie w codziennym życiu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" na antenie radiowej Jedynki od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym danego dnia się zajmuje, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

Czytaj także

Nagroda Nobla 2013: Peter Higgs i Francois Englert laureatami w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 16:51
Zrozumienie mechanizmu powstawania masy i odkrycie tajemniczej cząstki, tak zwanej cząstki Higgsa, zostało uhonorowane nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alice Munro laureatką Literackiego Nobla. "Jej pisarstwo jest zwierciadłem zmiany społecznej"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 16:54
- Od prowincji patriarchalnej i przemocowej do samodzielnych kobiet. Munro przedstawia różne momenty i warianty biografii kobiety - powiedziała w Jedynce prof. Inga Iwasiów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malala Yousafzai otrzymała Nagrodę Sacharowa

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 22:08
- To bardzo dzielna dziewczyna, a to co zrobiła wymaga dostrzeżenia i docenienia. Przyznając nagrodę osobie, która została odznaczona przez wiele innych organizacji Parlament Europejki poszedł jednak po linii najmniejszego oporu - mówił w Jedynce europoseł Marek Migalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat gratuluje pokojowego Nobla. "Nagroda za intensywną pracę"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 18:57
Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej laureatem pokojowego Nobla. Szef Komitetu Noblowskiego Thorbjørn Jagland podkreślił, że organizacja została wyróżniona za "swoją intensywną pracę na rzecz wyeliminowanie broni chemicznej". Z całego świata płyną gratulację.
rozwiń zwiń