Podróże w kosmos sposobem na wieczną młodość?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 21:13
Pytanie to pojawiło się w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" w kontekście tzw. paradoksu bliźniąt.
Audio
  • Podróże w kosmos sposobem na wieczną młodość? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Podróże w kosmos sposobem na wieczną młodość?
Foto: Glow Images/East News

Paradoks bliźniąt to eksperyment myślowy z dziedziny fizyki. Zakłada on, że istnieją bracia bliźniacy, z których jeden jest kosmonautą i wybiera się w podróż, w czasie której pędzi z prędkością zbliżoną do prędkości światła. Po pewnym czasie kosmonauta wraca na Ziemię. Okazuje się, że jest młodszy od swojego brata, który pozostał na miejscu.

Czy w związku z tym podróże w kosmos mogą być sposobem na zachowanie młodości? Z takim pytaniem Janusz Weiss zwrócił się do Ireny Cieślińskiej z Centrum Nauki Kopernik.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg

Czytaj także

Odszkodowanie od zakładu energetycznego? Tobie też może się należeć

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 15:58
- Każdy właściciel może się zwrócić do przedsiębiorstwa energetycznego bądź innego, które dysponuje infrastrukturą posadowioną na jego nieruchomości. To co musi posiadać, to tytuł prawny do posiadanej nieruchomości - mówiła w Jedynce Danuta Tabaka z firmy dostarczającej energię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mit Chałup. Oficjalnie nie ma plaży dla nudystów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 19:32
- Na terenie naszej gminy nie ma takich miejsc - powiedział w radiowej Jedynce Janusz Nowicki z biura promocji miasta Władysławowa pod które podlegają Chałupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakupy bez VAT? To reklamowy chwyt

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 18:15
Podatek od towarów i usług reguluje ministerstwo finansów. Uchylanie się od niego jest niezgodne z prawem.
rozwiń zwiń