Rodzic pozywa dziecko o alimenty. Jak bronić się przed niesłusznym roszczeniem?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 18:23
Do Janusza Weissa zwróciła się słuchaczka, której sąd nakazał płacić alimenty swojemu ojcu, który przebywa w domu opieki społecznej. Mężczyzna molestował kobietę, gdy ta była dzieckiem, a następnie odszedł od rodziny i nie utrzymywał z nią kontaktu.
Audio
  • Jak bronić się przed niesłusznym roszczeniem o alimenty ze strony rodzica? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Janusz Weiss sprawdził w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, że co do zasady dorosłe dzieci są zobowiązane do płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców, jeżeli ci znajdują się w niedostatku. W Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym jest jednak przepis, który mówi, że dziecko może się uchylić od tego obowiązku, jeżeli jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

- W systemie jest furtka, tylko że tą furtkę otwiera konkretny sędzia. Wszelkie okoliczności, takie jak alkoholizm pozywającego, znęcanie się czy molestowanie z jego strony, należy bezwzględnie zgłaszać w postępowaniu sądowym, bo to jest jedyna droga, żeby się obronić przed takimi roszczeniami - tłumaczyła w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Małgorzata Świętczak, wicedyrektor zespołu prawa cywilnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Audycja Janusza Weissa towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg

Czytaj także

Mit Chałup. Oficjalnie nie ma plaży dla nudystów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 19:32
- Na terenie naszej gminy nie ma takich miejsc - powiedział w radiowej Jedynce Janusz Nowicki z biura promocji miasta Władysławowa pod które podlegają Chałupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakupy bez VAT? To reklamowy chwyt

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 18:15
Podatek od towarów i usług reguluje ministerstwo finansów. Uchylanie się od niego jest niezgodne z prawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże w kosmos sposobem na wieczną młodość?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 21:13
Pytanie to pojawiło się w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" w kontekście tzw. paradoksu bliźniąt.
rozwiń zwiń