Lepiej mieć Pustynię Błędowską niż karłowaty las

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 19:47
Na terenie Pustyni Błędowskiej kręcono film "Faraon". Podobno ćwiczyli tam też żołnierze Africa Korps.
Audio
  • Lepiej mieć Pustynię Błędowską niż karłowaty las (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)
Pustynia Błędowska, widok na wschód i wzgórze Czubatka przy wsi Klucze
Pustynia Błędowska, widok na wschód i wzgórze Czubatka przy wsi KluczeFoto: Bansp/Wikipedia/CC

Nie jest prawdą, że na Pustyni Błędowskiej prowadzone są prace rekultywacyjne. Gmina Klucza, na terenie której się znajduje, pozyskała fundusze z Komisji Europejskiej na jej rewitalizację.

- To jest teren, który podlega programowi Natura 2000. Dostaliśmy pieniądze na rewitalizację pustyni. Wycinamy drzewa, robimy inwentaryzację przyrodniczą, zakładamy monitoring. To, co odkrywamy, jest cenniejsze od karłowatych sosen - wyjaśniła w audycji Janusza Weissa  "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" przedstawicielka gminy Klucze.

Pustynia zaczęła zarastać, bo w jej rejon sprowadzono obce gatunki roślin jak np. wierzbę kaspijską. Natomiast dzięki programowi rekultywacji Pustynia Błędowska znów staje się w większości piaszczysta. - Żeby tamtejsza roślinność, np. szotlicha siwa, miała optymalne warunki, trzeba było "uruchomić” ruchome piaski. To z kolei wymagało wycięcia drzew - dodała urzędniczka.

Obecnie Pustynia Błędowska przypomina w niektórych rejonach plac budowy. Nie można jej zwiedzać. Ponownie będzie dostępna dla turystów w przyszłym roku. Powstaną na niej ścieżki dydaktyczne oraz przystanki z infrastrukturą turystyczną.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja Janusza Weissa towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj