X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lepiej mieć Pustynię Błędowską niż karłowaty las

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 19:47
Na terenie Pustyni Błędowskiej kręcono film "Faraon". Podobno ćwiczyli tam też żołnierze Africa Korps.
Audio
  • Lepiej mieć Pustynię Błędowską niż karłowaty las (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)
Pustynia Błędowska, widok na wschód i wzgórze Czubatka przy wsi Klucze
Pustynia Błędowska, widok na wschód i wzgórze Czubatka przy wsi KluczeFoto: Bansp/Wikipedia/CC

Nie jest prawdą, że na Pustyni Błędowskiej prowadzone są prace rekultywacyjne. Gmina Klucza, na terenie której się znajduje, pozyskała fundusze z Komisji Europejskiej na jej rewitalizację.

- To jest teren, który podlega programowi Natura 2000. Dostaliśmy pieniądze na rewitalizację pustyni. Wycinamy drzewa, robimy inwentaryzację przyrodniczą, zakładamy monitoring. To, co odkrywamy, jest cenniejsze od karłowatych sosen - wyjaśniła w audycji Janusza Weissa  "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" przedstawicielka gminy Klucze.

Pustynia zaczęła zarastać, bo w jej rejon sprowadzono obce gatunki roślin jak np. wierzbę kaspijską. Natomiast dzięki programowi rekultywacji Pustynia Błędowska znów staje się w większości piaszczysta. - Żeby tamtejsza roślinność, np. szotlicha siwa, miała optymalne warunki, trzeba było "uruchomić” ruchome piaski. To z kolei wymagało wycięcia drzew - dodała urzędniczka.

Obecnie Pustynia Błędowska przypomina w niektórych rejonach plac budowy. Nie można jej zwiedzać. Ponownie będzie dostępna dla turystów w przyszłym roku. Powstaną na niej ścieżki dydaktyczne oraz przystanki z infrastrukturą turystyczną.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja Janusza Weissa towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak