Nie tak łatwo mieć prywatnego bociana

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 17:19
Janusz Weiss w kolejnej audycji z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" sprawdzał, czy można założyć bocianie gniazdo na prywatnej działce.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza, czy można założyć bocianie gniazdo (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Bocian w gnieździe
Bocian w gnieździeFoto: Glow Images/East News

Okazuje się, że nie jest łatwo mieć na swej działce bocianie gniazdo, jeżeli wcześniej bocian nie próbował się tam osiedlić. Jedynie energetycy montują na słupach specjalne metalowe platformy, na których bociany budują potem swoje gniazda z patyków. Robią to bezpłatnie w trosce o dobro ptaków. Choć szczerze przyznają, że nie zależy im specjalnie, aby bociany osiedlały się na słupach. Dlatego, jeśli bocian na słupie gniazda nie próbował wcześniej zakładać, to energetycy platformy nie zainstalują.
W zakładaniu bocianich gniazd nie pomoże Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian", które powstało, aby pomagać bocianom. Instytucja ta nie ma pieniędzy, bo nie jest dotowana.
Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć się również co robić i do kogo się zwrócić, jeśli np. mały bocian wypadnie z gniazda.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

Zobacz więcej na temat: Janusz Weiss środowisko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Firma w Pałacu Prezydenckim?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 19:05
Zgodnie z prawem, które ma ułatwiać zakładanie działalności gospodarczej, do założenia firmy nie trzeba przedstawiać aktu własności mieszkania lub budynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownie wiatrowe nie wytwarzają dźwięków groźnych dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 20:33
- Należałoby zacząć od tego, że wszystko co się rusza wytwarza infradźwięki. Te emitowane przez turbiny wiatrowe są na niższym poziomie niż infradźwięki, których źródłem jest na przykład bijące serce człowieka - mówiła w Jedynce prof. Krystyna Pawlas z Akademii Medycznej we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchacze prostują. Nie można czasowo wyrejestrować samochodu osobowego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 21:36
Takiej informacji udzielono Januszowi Weissowi w jednym z wydziałów komunikacji. Miałoby wiązać się to z niepłaceniem obowiązkowego ubezpieczenia OC. Od razu rozdzwoniły się telefony od słuchaczy, którzy wyjaśnili co tak naprawdę prawo stanowi w tej kwestii.
rozwiń zwiń