Rząd, uczelnie i pracodawcy zaczynają grać w jednej drużynie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 19:41
- Wyraźnie widać, że wyciągamy wnioski z procesu, który zaczął się w latach 90., gdy na uczelnie wyższe napłynęło 50 procent każdego rocznika absolwentów szkół średnich. Przedtem było to 10 procent - mówiła w Jedynce prof. Daria Lipińska-Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Audio
  • Rząd, uczelnie i pracodawcy zaczynają grać w jednej drużynie (Debata dnia/Jedynka)
Prof. Daria Lipińska-Nałęcz (L), prof. Krzysztofa Kurzydłowski (C) i dr inż. Rafał Ruzik (P)
Prof. Daria Lipińska-Nałęcz (L), prof. Krzysztofa Kurzydłowski (C) i dr inż. Rafał Ruzik (P)Foto: Andrzej Szozda/PR

Zmieniły się także oczekiwania młodych ludzi, którzy dziś trafiają na uczelnie wyższe. - Nie każdy z nich oczekuje tego samego, co jego poprzednik z tej wąskiej grupy 10-procentowej. Przedtem byli to ludzie, którzy mieli bardzo wysokie aspiracje intelektualne. Większość absolwentów szkół średnich, która w tej chwili trafia na uczelnie ma zupełnie inną potrzebę. Oni chcą po prostu dobrego zawodu i lepszej przyszłości - tłumaczyła w "Popołudniu z Jedynką" prof. Daria Lipińska-Nałęcz.

Szanse absolwentów szkół wyższych na rynku pracy rosną, gdy potrafią zrobić ze swej wiedzy praktyczny użytek. Dlatego, zdaniem prof. Krzysztofa Kurzydłowskiego, uczelnie powinny być szerzej otwarte na pracodawców. - To obejmuje przede wszystkim ich udział w zajęciach dydaktycznych. Współpraca powinna mieć miejsce również w obszarze badań naukowych i prac rozwojowych. To dobra podstawa, by student, który bierze udział nie tylko w formalnej edukacji, ale również w różnego rodzaju projektach prowadzonych na rzecz przedsiębiorców, zyskał te cechy, które później uczynią go atrakcyjnym kandydatem do miejsca pracy oferowanym przez danego przedsiębiorcę - argumentował dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

prof.
prof. Daria Lipińska-Nałęcz
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego już zareagowało i zmodyfikowało model studiów na uczelniach wyższych. - Zaproponowaliśmy podział kierunków kształcenia na dwa profile: praktyczny, który ma wiązać bezpośrednio szkołę z pracodawcami i ogólnoakademicki, który dalej pozwoliłby na kształcenie bardzo teoretyczne, elitarne i wymagające. Model ten działa od roku, dlatego nie możemy jeszcze powiedzieć czy dało to rezultaty na rynku pracy, bo nie mamy absolwentów. Ponieważ jednak jest to proces uzgadniany z pracodawcami, wydaje nam się, że rezultaty będą - przekonywała prof. Lipińska-Nałęcz.

Na zwiększenie atrakcyjności absolwentów szkół wyższych na rynku pracy przewidziane są również środki z Unii Europejskiej. Skorzystała z nich na przykład Politechnika Warszawska, która od 2008 roku realizuje projekt finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. - Stworzyliśmy kilka nowych kierunków studiów. Wcześniej robiliśmy diagnozy, prowadziliśmy rozmowy z pracodawcami. Część z tych kierunków powstała przy współpracy z nimi. Teraz uzupełniamy, to co rozpoczęliśmy w 2008 roku i organizujemy na przykład panele z pracodawcami, gdzie w poszczególnych obszarach kształcenia rozmawiamy o potrzebach pracodawców - tłumaczył dr inż. Rafał Ruzik, kierownik projektu Program Rozwojowy Politechniki Warszawskiej.

Debatę dnia prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

Partnerem audycji było Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

pg

Zobacz więcej na temat: praca pracodawcy studenci
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja Europejska: stażysta nie może być darmową siłą roboczą

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 17:08
Komisja Europejska zaproponowała wytyczne mające poprawić jakość staży i zapewnić uczciwe warunki pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek pracy w 2014: zobacz branże, w których będą szukać pracowników

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 01:00
To najlepsze prognozy dla polskiego rynku pracy od kilku lat - jak wynika z analiz firmy ManpowerGroup, w 2014 r polskie firmy będą więcej zatrudniać, niż zwalniać a w niektórych branżach zacznie się wręcz polowanie na nowych pracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczba ofert pracy w internecie wzrasta

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 12:10
Zwiększa się liczba ofert pracy w internecie - wynika z badania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
rozwiń zwiń