Program Inteligentny Rozwój wspólną szansą dla uczelni i przedsiębiorstw

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 21:21
- Pieniądze trafią przede wszystkim do przedsiębiorstw i to one będą głównymi rozstrzygającymi, z którymi jednostkami badawczymi współpracować, żeby rozwijać swoje technologie – mówił w Jedynce Leszek Grabarczyk z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Audio
  • Leszek Grabarczyk o Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój (Popołudnie z Jedynką)
Manipulator o sześciu stopniach swobody konstrukcji Mateusza Steca
Manipulator o sześciu stopniach swobody konstrukcji Mateusza StecaFoto: materiały prasowe/Fundacja Zaawansowanych Technologii

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój został przyjęty w środę przez rząd. To jeden z sześciu krajowych programów operacyjnych, umożliwiających wykorzystanie pieniędzy unijnych z perspektywy budżetowej na lata 2014-2020. W porównaniu do poprzedniego programu operacyjnego wspierającego polską naukę doszło do pewnej zmiany akcentów.

Studia, praca, przemysł i konkurencyjność z radiową Jedynką >>>

- W przypadkach, w których uczelnia będzie mogła starać się o pieniądze, najczęściej będzie musiała  zawiązać wcześniej alians z przedsiębiorstwem. Wiarygodność tego aliansu będzie potwierdzana poprzez wkład finansowy przedsiębiorstwa w projekt. Natomiast duża zmiana, także w wymiarze finansowym, dotyczy tego, że w większości przypadków to przedsiębiorstwo będzie uprawnione do starania się o pieniądze na swój projekt technologiczny. To ono również będzie wybierało jednostkę badawczą, z którą będzie chciało współpracować albo samodzielnie, z wykorzystaniem własnych kadr i  zasobów infrastrukturalnych i intelektualnych, podejmie się realizacji projektu - tłumaczył w "Popołudniu z Jedynką" Leszek Grabarczyk.

Zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przekonywał, że polskie uczelnie mogą być bardzo dużym wsparciem dla przedsiębiorstw. - Z dotychczasowego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka udało się polepszyć stan infrastruktury badawczej w Polsce co najmniej do poziomu europejskiego. Bardzo wiele jest sytuacji, gdy Amerykanie, Anglicy czy ludzie z Dalekiego Wschodu przyjeżdżając do polskich laboratoriów, podziwiają zaawansowanie technologiczne, z którym się tu spotykają - mówił gość Jedynki.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie zajmowało się wypłacaniem i rozliczaniem przyznanych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój środków finansowych.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundusze unijne: Rząd utnie uczelniom, da firmom

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 18:53
Wszystko wskazuje na to, że kończą się tłuste czasy dla polskich uczelni modernizujących laboratoria. Jak zapowiada minister Elżbieta Bieńkowska, unijne fundusze przeznaczone na badania rozwojowe trafią w latach 2014-2-20 przede wszystkim do firm wprowadzających innowacje, a nie na uczelnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd, uczelnie i pracodawcy zaczynają grać w jednej drużynie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 19:41
- Wyraźnie widać, że wyciągamy wnioski z procesu, który zaczął się w latach 90., gdy na uczelnie wyższe napłynęło 50 procent każdego rocznika absolwentów szkół średnich. Przedtem było to 10 procent - mówiła w Jedynce prof. Daria Lipińska-Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń