Kierunki techniczne dają gwarancję pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 16:23
Informatyka, robotyka, energetyka, budownictwo – kierunki techniczne stają się coraz bardziej popularne.
Audio
Kierunki techniczne dają gwarancję pracy
Foto: SXC.hu

Tzw. fach w ręku niemal w 100% gwarantuje znalezienie pracy, ale także daje możliwość wysokich zarobków.
Kiedy humaniści mają problem ze znalezieniem pracy, absolwenci kierunków technicznych martwią się jedynie tym, która oferta zatrudnienia będzie dla nich najkorzystniejsza.
Najlepiej na rynku mają się dziś informatycy – tłumaczy dyrektor Biura Projektów w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie Maciej Rembarz.
Problemów ze znalezieniem pracy nie miał Michał Domaradzki, absolwent Informatyki Społecznej, który obecnie pracuje w firmie zajmującej się badaniami Internetu.
Łukasz Ceniak, absolwent Budownictwa w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie, pracę znalazł zaraz po zakończeniu stażu. Po pół roku pracy koordynuje już roboty budowlane.

Budownictwo w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania było kierunkiem zamawianym, który sfinansowano ze środków Unii Europejskiej. Pieniądze na ten cel zachęcają pracodawców do organizowania staży i praktyk, które skutkują nowymi miejscami pracy – zaznacza Anna Jóźwik z jednej z warszawskich firm, zajmujących się badaniami Internetu.

Kierunki techniczne robią się także coraz bardziej popularne wśród kobiet.
Sylwia Baran ukończyła Zarządzanie z elementami informatyki. Po licencjacie od razu znalazła pracę w dużej korporacji.

Oprócz satysfakcjonującej pracy, absolwenci kierunków technicznych mogą liczyć na wysokie zarobki. Ogólnopolskie badanie wynagrodzeń z 2013 roku pokazuje, że w branży IT zarabia się najwięcej. Średnio jest to 6 tysięcy zł brutto miesięcznie. Najniżej opłacani są pracownicy kultury i sztuki. Zarabiają o połowę mniej.

Przygotowała Ewa Chyra