Działalność gospodarcza studentów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 10:58
Okres studiów to czas, w którym wielu młodych ludzi myśli już o zarabianiu pieniędzy. Jedni szukają pracy w urzędach czy firmach już istniejących, inni chcą spróbować swoich sił i zakładają firmy własne.
Audio
Działalność gospodarcza studentów
Foto: Glow Images


Z pomocą przychodzą unijne projekty, dzięki którym studenci nie tylko mogą podpatrzeć, jak funkcjonują inne przedsiębiorstwa, ale także pozyskać fundusze na założenie własnej działalności gospodarczej.
Krzysztof Banaszewski, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pierwszą firmę założył już na drugim roku studiów. Była to Agencja Interaktywna, zajmująca się usługami internetowymi.
Dziś Krzysztof Banaszewski jest szefem dwóch dobrze prosperujących spółek. Jedna zajmuje się inwestycjami kapitałowymi, druga opieką medyczną. Jego sukces nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Jak mówi Andrzej Pasikowski z AIP AGH w Krakowie, Inkubatory działają w dwóch płaszczyznach. Jedna to zajmowanie się kwestiami przedsiębiorczości na uniwersytecie, skierowana do studentów i absolwentów danej uczelni. Drugą kwestią są sprawy związane z funduszami unijnymi i projektami unijnymi. Jednym z projektów był tzw. projekt 6.2 „Twój biznes, Twoja przyszłość”.

W sumie, dzięki projektowi, powstało około 60 firm. Młodzi przedsiębiorcy, na otwarcie własnej działalności gospodarczej, mogli pozyskać 40 tysięcy zł.
- Bez tych środków nie byłoby możliwe w tak krótkim czasie zdobycie tak szerokich możliwości biznesowych – twierdzi Krzysztof Banaszewski.

Jak ważny jest kapitał na start wie również Adam Warski, absolwent Politechniki Warszawskiej. Skorzystał z pomocy w ramach programu „Warszawska Syrenka Technologiczna”. Otrzymał kilkadziesiąt tysięcy jednorazowej dotacji i comiesięczne wsparcie w postaci tysiąca złotych. Adam Warski pracuje nad prototypem wysokowytrzymałych blatów deskorolkowych.

Zdarza się, że absolwenci, którzy zakładają własne firmy, wracają do macierzystych uczelni już jako przedsiębiorcy, którzy chcą współpracować. Wtedy to oni organizują staże i tworzą nowe miejsca pracy. 

Przygotowała Ewa Chyra