X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Humaniści na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 14:31
Najbardziej poszukiwani na rynku pracy są absolwenci uczelni technicznych, choć humaniści nie są tu bez szans.
Audio
Humaniści na rynku pracy
Foto: Glow Images/East News

Analitycy oceniają, że absolwenci studiów humanistycznych mają nawet większe możliwości w wyborze zatrudnienia, ponieważ pozwala im na to bardziej ogólne wykształcenie. Wciąż zarabiają jednak o wiele mniej. Unia Europejska, która łoży na rozwój studentów kierunków technicznych, nie zapomina również o humanistach. Przykładem jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który realizuje unijny projekt „UMCS dla rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy”.

Założenia projektu są proste, chodzi o to, aby sprawić, żeby humaniści byli bardziej atrakcyjni na rynku pracy. Aby tego dokonać, władze uczelni – dzięki unijnym funduszom – poszerzają ofertę dydaktyczną dla studentów i ściśle współpracują z firmami. Uczelnia współpracuje też z Francuską Izbą Przemysłowo-Handlową w Warszawie.

- Przede wszystkim sugerujemy jakie kompetencje powinny być rozwijane wśród studentów - mówi przedstawicielka Izby Joanna Jaroch. Staramy się poszerzać wiedzę studentów o tym, jakie są potrzeby pracodawców.

Staże, praktyki i konsultacje są na porządku dziennym. W sumie z ofert do 2015 roku może skorzystać ok. 2 tysięcy studentów. Jednym z nich jest Piotr Kachniarz, student filologii polskiej. Jak mówi, humanista również może być przedsiębiorczy, trzeba go tylko odpowiednio ukierunkować, np. poprzez specjalność. On wybrał bałkanistykę. Dzięki unijnym funduszom odbył już praktykę, teraz czeka na staż.

Dzięki projektowi, który trwa od 2010 roku, kilkunastu studentów otworzyło własną firmę.
Są to działalności związane z tłumaczeniami, z biznesem, doradztwem i handlem – zaznacza Anna Grzegorczyk, koordynatorka projektu. Wszystko dzięki konkretnym specjalnościom, takim jak np. kultura przekazu i techniki audiowizualnej, wielokulturowość czy tłumaczenia symultaniczne. Studenci mają możliwość studiowania specjalności i specjalizacji, czyli takich wąskich dziedzin, które są skierowane na konkretne potrzeby.
To z kolei zachęca pracodawców do współpracy z uczelnią.
Konrad Kowalski, przedstawiciel Lubelskiej Pracowni Edukacji i Animacji, mówi o stażach i praktykach dla studentów. – U nas studenci najczęściej są potrzebni przy pracy projektowej. Realizujemy mnóstwo projektów i studenci poznają od podstaw te prace właśnie przy projekcie.
Z UMCS w Lublinie współpracuje obecnie około 500 firm.

Ewa Chyra

Zobacz więcej na temat: praca studenci Unia Europejska
Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Piwosz2014-02-12 21:29 Zgłoś
Z pośpiechu bądź z emocji nie podałem nazwiska tego wybitnego lekarza, filozofa, ekologa, niestety ŚP Profesora Doktora Habil. Juliana Aleksandrowicza.
Piwosz2014-02-12 21:22 Zgłoś
Wspaniały lekarz humanista, Profesor krakowskiej szkoły Medycyny Ekologicznej, w swojej książce pt. "Nie ma nieuleczalnie chorych" w rozdziale III- "Sojusz sztuki z medycyną" widział dużą rolę humanistów w profilaktyce zdrowotnej. Dla przykładu przytoczę dla zainteresowanych podrozdziały tego rozdziału: Gdy muzy poezji zagościły w klinice; Jan Sztaudynger - stosunek do choroby;Pojednanie kultury z codziennością życia; Rozważania o społecznej roli literatury; Literatura i osobowość;Literatura w poszukiwaniu celu i sensu istnienia a społeczne zdrowie;Muzyka w terapii. Życzę inspiracji z lektury całej tej książki tylko 204 stronicowej