X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uwaga studenci! Szykują się rewolucyjne zmiany w praktykach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 16:04
Praktyki i staże często są traktowane przez studentów tylko jako możliwość dopisania nowego doświadczenia w CV. Z kolei pracodawcy nie traktują ich poważnie, bo nie mają z nich żadnych korzyści. MNiSzW chce to zmienić i doprowadzić do sytuacji, w której staż będzie przynosił korzyść i studentom, i pracodawcom.
Audio
  • Będą zmiany w stażach i praktykach studenckich (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Uwaga studenci Szykują się rewolucyjne zmiany w praktykach
Foto: Glow Images/East News

Z badań Eurobarometru wynika, że co trzeci staż u pracodawców w Unii Europejskiej jest nieprzydatny i oceniany przez studentów, jako zły. Dlatego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chcą zmienić tę sytuacji. Kosztem 50 milionów złotych mają być wdrożone programy stażowe. Warunki są dwa: staż musi trwać trzy miesiące, a uczelnia musi go organizować razem z pracodawcami.
Andrzej Kurkiewicz z MNiSzW poinformował, że ministerstwo szykuje zmiany w ustawie "Prawo o szkolnictwie wyższym". Sejmowe komisje w tym tygodniu rozpoczną nad nimi prace. Ma być wprowadzony obowiązek 3-miesięcznych praktyk na studiach o profilu praktycznym. Równocześnie program finansowany ze środków unijnych ma służyć poprawie jakości stażów i praktyk. Jeśli mają być dobrze zorganizowane, to pracodawca też musi z nich odnosić korzyść. Co ciekawe, sami studenci chcieliby, aby praktyki były wysokiej jakości.

Przedsiębiorczość akademicka >>> Pozostałe audycje z cyklu
- Pracodawca nie ma obecnie czasu i środków, aby studenta-praktykanta przyuczać do zawodu - zwraca uwagę gość radiowej Jedynki. Tak samo, jak absolwenta, który poszukuje pracy. Chętny na posadę musi być gotowy do natychmiastowego podjęcia obowiązków.  
Ministerstwo daje też wolną rękę uczelniom, aby układały dualne programy nauczania. Chodzi o to, że student równolegle uczy się i odbywa (np. 2-3 dni w tygodniu) praktyki w konkretnym przedsiębiorstwie. Ten rodzaj studiów też będzie wspierany ze środków europejskich. Choćby po to, żeby edukacja mogła nadążyć za szybko zmieniającym się otoczeniem.
Wydłużenie praktyk do trzech miesięcy jest podyktowane długimi analizami. Andrzej Kurkiewicz zwraca uwagę, że podczas krótkich praktyk, zazwyczaj dwutygodniowych, pracodawcy nie chcą inwestować w studenta. Pierwszy tydzień zazwyczaj służy do przyuczenia i zapoznania się z miejscem pracy. A drugi tydzień to końcówka praktyki. - System trzech miesięcy daje możliwość pełnego cyklu szkoleniowego, a ponadto daje możliwość pracodawcy skorzystania z umiejętności studenta - wyjaśnia ekspert. W ciągu trzech miesięcy pracodawca ma już dość czasu, aby wykształcić pracownika, którego później przyciągnie. Najlepszym tego przykładem jest informatka. Studenci przedmiotów informatycznych zazwyczaj już rok przed ukończeniem studiów mają podpisane wstępne umowy zatrudnienia.
Jeżeli parlament uchwali zmiany w prawie, to program zacznie funkcjonować od 1 października 2014 roku.
Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stop pracy za darmo i ukrytemu wyzyskowi pracowników

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 13:15
Najczęściej studenci, choć nie tylko oni, skarżą się, że pracodawcy pod pozorem praktyk zawodowych i staży wykorzystują ich i nie płacą za wykonaną pracę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Erasmus + to większy budżet oraz więcej staży i praktyk za granicą

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 13:00
Plus dodany do nazwy popularnego programu unijnego oznacza więcej możliwości dla jego beneficjentów. - Zwiększył się budżet programu. Będzie można w jeszcze większym stopniu skorzystać z wyjazdów zagranicznych, staży i praktyk zawodowych - mówiła w radiowej Jedynce Izabela Laskowska, zastępca dyrektora programu Erasmus +.
rozwiń zwiń