Staże długoterminowe - korzystne dla studentów i pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 14:34
Studenci Politechniki Warszawskiej ustawiają się w kolejce, aby skorzystać ze staży długoterminowych. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej od 2009 roku w projekcie wzięło udział już 900 osób.
Audio
  • Staże długoterminowe/ SD/ PR Jedynka/ mat. Ewy Chyry
Staże długoterminowe - korzystne dla studentów i pracodawców
Foto: Glow Images/East News

W tym roku Politechnika Warszawska nawiązała kontakt z kolejnymi firmami.
Staże długoterminowe to zachęta nie tylko dla studentów, ale również pracodawców. Dofinansowanie z Unii Europejskiej redukuje znacznie koszty stażów dla pracodawców – mówi Justyna Wlazło z jednej z firm consultingowo-inżynierskiej. Udział w projekcie to także szansa na pozyskanie cennego pracownika.
Na stałą posadę liczy Arkadiusz Leśko, student IV roku na Wydziale Inżynierii Lądowej PW. Z firmą współpracuje od kwietnia i jest asystentem projektanta.

- Zależy nam na tym, aby ułatwić studentom odnalezienie się na rynku pracy – dodaje Katarzyna Podyma-Różak z Politechniki Warszawskiej. Studentom ostatnich lat staż ma ułatwić znalezienie pracy.
Tak było w przypadku Aleksandry Matusiak, absolwentki PW na kierunku Biotechnologii Chemicznej. Po zakończeniu projektu bez problemu znalazła pracę w swoim zawodzie.

Staże trwają od 2009 roku – mówi  Katarzyna Podyma-Różak, a były organizowane na 7 wydziałach Politechniki. Jest zakończonych już ponad 900 staży, czyli skorzystało z nich 900 osób.

Przedsiębiorczość akademicka - wszystkie audycje cyklu >>>

Firmy chętnie współpracują z uczelniami, które realizują programy unijne, bo im się to po prostu opłaca – wyjaśnia Justyna Wlazło. – Współpracujemy już od kilku lat głównie z uczelniami technicznymi. Opłaca się to, ponieważ uczelnie organizują wiele wydarzeń dla studentów, które przybliżają im rynek pracy, a pracodawców przybliżają do studentów.

Studenci Politechniki Warszawskiej, którzy chcieliby odbyć staż długoterminowy, mogą zgłaszać swoje wnioski do 12 maja. Jednym z kryteriów przyznawania stypendiów jest m.in. średnia ocen.

Ewa Chyra