Staż pozwala często na znalezienie pierwszej pracy

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 17:18
Staże i praktyki są podstawowym sposobem na znalezienie pierwszej pracy. To jest jednocześnie możliwość pokazania się przyszłemu pracodawcy. Często właśnie wakacje są dobrym momentem na praktyki.
Audio
  • Staż pierwszym krokiem do kariery zawodowej (Jedynka)
Staż pozwala często na znalezienie pierwszej pracy
Foto: Glow Images/East News

- Studenci są zainteresowani praktykami w czasie wakacji - przyznaje Paulina Gąsiorkiewicz-Płonka, kierownik Działu Rozwoju Kadry Naukowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wyjaśnia, że NCBR preferuje staże trzymiesięczne, zaś instytucje przyjmujące stażystów robią to chętnie właśnie w okresie letnim. Zwraca uwagę, że studenci zazwyczaj mają staże na ostatnim roku studiów, a to dobry moment, aby zacząć zastanawiać się nad sposobem zrobienia kariery zawodowej i niekiedy związanie się z pracodawcą. Zapewnia, że Centrum analizuje, ilu studentów po zakończeniu projektu zdobyło zatrudnienie bezpośrednio po stażu.

Przedsiębiorczość akademicka - wszystkie audycje cyklu >>>
Profesor Wojciech Walat, prorektor ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu Rzeszowskiego przyznaje, że wprowadzenie na kierunku matematyka specjalizacji bankowość i finanse miało same dobre strony. Był to tzw. kierunek zamawiany, w ramach którego - jak mówi prorektor - zapewnione były praktyki. Gość Jedynki zwraca uwagę, że było duże zainteresowanie ze strony instytucji finansowych. - Oni widzieli, że studenci są autentycznie zainteresowani podjęciem trzymiesięcznej pracy, która dawałaby im dobre przygotowanie zawodowe - mówił prof. Walat. Zapowiada, że przygotowywany jest projekt modułowego kształcenia, które byłoby zsynchronizowane z prowadzonymi projektami naukowymi.
Sebastian Supeł, absolwent kierunku zamawianego matematyka, który pracuje obecnie jako analityk finansowy wspomina, że miał 3-miesięczny staż w banku. Później zapisał się także na miesięczną praktykę w innej placówce, co pozwoliło mu na zdobycie większego doświadczenia i pokazanie się pracodawcy. Na początku praktyki była tylko nauka, ale z biegiem czasu dostawał zadania do wykonania pod nadzorem starszych doświadczeniem pracowników. - Trzeba było czasu, żeby się przystosować do ich rozwiązywania - mówi absolwent. W jego przypadku możliwość poszerzonych praktyk była jednym z elementów, które wpłynęły na wybór kierunku studiów. Uważa, że staży podczas studiów powinno być więcej.
Audycję prowadziła Zuzanna Dąbrowska.
(ag/asz)

Czytaj także

Będą kolejne dofinansowania dla uczelni wyższych

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 15:21
Nowa perspektywa budżetowa na lata 2014-2020 przyniesie zmiany w dofinansowaniu uczelni wyższych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 lat wolności: polska przedsiębiorczość uratowała kraj

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 15:40
Sektor małych i średnich firm powstawał w Polsce w 1989 r. praktycznie od zera i w krótkim czasie urósł do takich rozmiarów, jak w krajach zachodnich, z rozwiniętą gospodarką wolnorynkową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kariera zawodowa zaczyna się na studiach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 21:33
Jednym z pierwszych kroków, który pomaga w znalezieniu pracy, jest staż. Z badań Eurobarometru wynika, że prawie połowa respondentów z krajów Unii Europejskiej odbyła przynajmniej jeden staż lub praktykę w czasie swojej kariery zawodowej.
rozwiń zwiń