Cyberoko ułatwia kontakt i wybudzanie chorych

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 16:46
Cyberoko, drukarka zapachów i kaski do badania sygnałów w mózgu posłużyły do stworzenia najnowocześniejszej metody diagnostyki i komunikacji z pacjentami z urazami mózgu.
Audio
  • O Cyberoku stworzonym na Politechnice Gdańskiej - rep. Katarzyny Pilarskiej w "Sygnałach Dnia"/ Jedynka/ Polskie Radio
Dziennikarka Katarzyna Pilarska testuje cyberoko
Dziennikarka Katarzyna Pilarska testuje cyberokoFoto: Piotr Odya

Osoby w śpiączce lub w stanie wegetatywnym przy pomocy ruchu wyłącznie gałki ocznej mogą poprosić o pomoc, pokazać, że słyszą i rozumieją to co się dzieje wokół nich. Początkowo jednak naukowcy z Politechniki Gdańskiej otrzymali unijne pieniądze kierowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju po to, by mogli stworzyć system ułatwiający naukę dzieciom z dysleksją, autyzmem i niedosłyszeniem. Późniejsze możliwe zastosowanie wynalazków zaskoczyło nawet ich samych. Stworzyli system, który wybudza.


Pomógł przypadek.

Janina Mirończuk, prezes Fundacji „Światło” w Toruniu, dowiedziała się z telewizji, że prof. Andrzej Czyżewski z zespołem naukowców skonstruował urządzenie dla pacjentów z porażeniem mózgowym. Postarała się o zastosowanie tego urządzenia w Toruńskim Ośrodku Opiekuńczo-Leczniczym.

Prof. Andrzej Czyżewski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej wynalazł technologię śledzenia wzroku. Jak mówi: – Mieliśmy prostą w obsłudze, autorską i tanią technologię do śledzenia wzroku. Przystosowaliśmy tę technologię w Toruńskim Ośrodku, tworząc specjalne oprogramowanie do diagnozowania i terapii osób nie komunikujących się.

Pod nazwą Cyberoko kryje się kilka aplikacji.
Żeby zadziałały, potrzebny jest specjalnie do tego przystosowany monitor komputera. W każdym jego rogu zainstalowane są diody emitujące światło podczerwone. Na środku znajduje się natomiast mała kamera, która przenosi obraz oczu pacjenta na monitor. Za pomocą wielu matematycznych wyliczeń można dokładnie określić, w które miejsce na monitorze patrzy pacjent.

W wyniku współpracy obu ośrodków powstały potrzebne pacjentom aplikacje, a także klawiatura, na której można wybierać oczami litery i pisać całe zdania. To umożliwia kontakt z pacjentem.
- Mieliśmy pacjenta, o którym sądziliśmy, że w ogóle się nie komunikuje i kompletnie byliśmy zaskoczeni, jak ta osoba zaczęła porozumiewać się za pomocą Cyberoka - mówi Szymon Murawski, neurologopeda.

Cyberoko może też diagnozować...
Jak dodaje prof. Czyżewski: - Jest 40 procent błędnych diagnoz. Są pewne skale oceny ogólnej, opisowej, które pozwalają na zgrubną diagnozę, ale my poszliśmy dalej. Angażowaliśmy dźwięki, obiektywne metody badania słuchu, angażowaliśmy stworzony przez nas interfejs do sterowania komputerem za pomocą wzroku, interfejs zapachowy, czyli naszą drukarkę zapachu oraz analizę fal mózgowych encefalograficznych. To doprowadziło do powstania zintegrowanego oprogramowania do dokonywania diagnozy tych pacjentów.

... a nawet wybudzać.
Jeśli pacjent jest pogrążony w pewnego rodzaju samotności, niebycie, braku komunikacji to jego zdolności mózgowe powoli się degradują. Jeśli są organizowane codzienne ćwiczenia, jest zapewniona komunikacja, pacjent wówczas rozwija świadomość, a to nieraz przyspiesza wybudzenie.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Gość: prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej, Janina Mirończuk, prezes Fundacji „Światło” w Toruniu, Szymon Murawski, neurologopeda.

Data emisji: 17.01.2015

Godzina emisji: 7.51

ut

Czytaj także

Cyberoko może pomóc pacjentom w śpiączce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 12:28
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli urządzenie, które pomoże w komunikacji osób niepełnosprawnych z otoczeniem.
rozwiń zwiń