X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Głowica obserwacyjna ułatwia rozpoznanie, ale i ratunek

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 10:26
Głowica obserwacyjna, czyli System Precyzyjnej Obserwacji Lotniczej tworzony jest przez krakowskich inżynierów dzięki pieniądzom z NCBR.
Audio
  • O głowicy obserwacyjnej mówią w Popołudniu z Jedynką: Grzegorz Karpiel z AGH oraz dr Grzegorz Chmaj i Mirosław Cygan z UAVS Poland/ rep. Ewa Chyra/ Program 1 PR SA


Absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej założyli firmę, dostali unijne dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i pracują teraz nad bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, które z wielką precyzją będzie mogło monitorować np. obszary leśne, przejścia graniczne czy nawet zaśnieżone górskie stoki. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, ponieważ ta głowica będzie w przyszłości wykorzystywana przez polskie służby, np. policję czy pracowników GOPR.

Głowica waży 12 kilogramów, ale jest niezwykle precyzyjna

Powstała w celu obserwacji, rozpoznania inwigilacji – mówi dr Grzegorz Chmaj, konstruktor głowicy obserwacyjnej, założyciel firmy UAVS Poland. - Głowica może być zamontowana np. na samolocie i może posłużyć do wykrywania przemytników, którzy poruszają się drogą morską.
Głowica może wykryć obiekt z odległości 10 kilometrów, zarówno w dzień jaki  w nocy – dodaje Grzegorz Karpiel z AGH. – Kamera  porusza się jak swego rodzaju działo.
Głowicą można sterować automatycznie lub ręcznie – podkreśla Mirosław Cygan, prezes firmy UAVS Poland, gdzie tworzone jest urządzenie. - Cały zakres ruchu można ustawić na joysticku, który pozwala na bardzo dokładny ruch. Możliwy jest podgląd z kamer, które są zamontowane w głowicy obserwacyjnej. Głowica może być w trybie samostabilizacji, czyli po wskazaniu jej kierunku, w który ma „patrzeć”, będzie „patrzyła” stabilnie w dany punkt.

Głowica jest tworzona m.in. z myślą o śmigłowcach ratowniczych

Dzięki kamerze termowizyjnej, zamontowanej w urządzeniu, np. GOPR-owcy szybciej odnajdą poszkodowanego – tłumaczy dr Grzegorz Chmaj. – Jeżeli temperatura ciała ludzkiego w warunkach zagrożenia życia spada poniżej 36 stopni, to na tle śniegu jest widoczna różnica temperatur i kamera jest w stanie wykryć to ciało.
Głowica może działać w różnych, nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Jest wyposażona nie tylko w jeden sensor optyczny, ale są w niej różnego rodzaju czujniki i sensory. Różnych podzespołów można zamontować aż sześć, może to być np. kamera dzienna albo termowizyjna, może być radar SAR, dalmierz laserowy, wskaźnik podświetlania celu dla zastosować wojskowych. Funkcjonalność głowicy to jedno, a wyposażenie to drugie.

Pierwsza w Polsce głowica obserwacyjna będzie dwa razy tańsza niż podobne systemy wykorzystywane za granicą. Cena urządzenia nie przekroczy miliona złotych.

***

Przygotowała: Ewa Chyra

Goście: Grzegorz Karpiel z AGH, dr Grzegorz Chmaj i Mirosław Cygan z UAVS Poland

Data emisji: 30.01.2015

Godzina emisji: 15.47

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak