X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Depresja - dżuma XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 18:05
Ta choroba dotyka około 15 proc. Europejczyków. Inne dane mówią, że co dziesiąta osoba na świecie przechodzi w życiu przynajmniej jeden epizod depresji.
Audio
  • Naukowcy z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie mówią o badaniach nad depresją/ Popołudnie z Jedynką / autor: Ewa Syta / Program 1 Polskie Radio SA
Depresja - dżuma XXI wieku
Foto: Glow Images/East News


Choć statystyki mogą się różnić, to pewne jest jedno – ta choroba jest coraz powszechniejsza i coraz więcej uwagi poświęcają jej także naukowcy.
Są wśród nich badacze z krakowskiego Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk, którzy – dzięki unijnym 40 milionom złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – starają się odpowiedzieć na pytania, na które dotychczas nie było odpowiedzi.

Skąd się bierze depresja?
Według prof. Władysława Lasonia z Instytutu Farmakologii PAN, depresja jest powszechną chorobą przewlekłą, z nawrotami.

Podłoże depresji jest zróżnicowane – dodaje Małgorzata Frankowska z Pracowni Farmakologii Uzależnień. – Jest wiele teorii na temat powstawania depresji, np. jedna z nich mówi, że pewne choroby w dzieciństwie mogą indukować depresję; według innej, istnieje określony profil genetyczny powodujący, że choroba ujawni się w stu procentach.

„Demeter" - depresja-mechanizmy-terapia
Kilkudziesięcioosobowy zespół naukowców poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące depresji. Projekt nazywa się „Demeter”, od wyrazów depresja-mechanizmy-terapia. Naukowcy próbują badać czynniki, które mogą wpływać na rozwój tej choroby, dokładnie badają jej objawy, sprawdzają jak działają dostępne na rynku leki przeciwdepresyjne, a nawet próbują odnaleźć nową substancję, którą można by było w przyszłości wykorzystać w terapii.
Krakowscy farmakolodzy przeprowadzają swoje badania głównie na zwierzętach i przy udziale zaawansowanych urządzeń. Proces poszukiwania nowego leku trwa minimum 10 lat. „Demeter” jest dopiero początkiem długiego procesu, który będzie kontynuowany w kolejnych badaniach.
- Nie jest to odpowiedź naukowców na zapotrzebowanie społeczne – mówi prof. Krzysztof Wędzony, kierownik projektu. Naukowcy prowadzą badania, które w pewnym momencie mogą mieć zastosowanie kliniczne. Nas interesują mechanizmy podstawowe, które prowadzą do depresji.
Szacuje się, że w Polsce aż półtora miliona osób choruje na depresję.

***

Przygotowała: Ewa Syta

Goście: prof. Władysław Lasoń, Małgorzata Frankowska i prof. Krzysztof Wędzony z Instytutu Farmakologii PAN

Data emisji: 13.02.2015

Godzina emisji: 15.45

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak