Depresja - dżuma XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 18:05
Ta choroba dotyka około 15 proc. Europejczyków. Inne dane mówią, że co dziesiąta osoba na świecie przechodzi w życiu przynajmniej jeden epizod depresji.
Audio
  • Naukowcy z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie mówią o badaniach nad depresją/ Popołudnie z Jedynką / autor: Ewa Syta / Program 1 Polskie Radio SA
Depresja - dżuma XXI wieku
Foto: Glow Images/East News


Choć statystyki mogą się różnić, to pewne jest jedno – ta choroba jest coraz powszechniejsza i coraz więcej uwagi poświęcają jej także naukowcy.
Są wśród nich badacze z krakowskiego Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk, którzy – dzięki unijnym 40 milionom złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – starają się odpowiedzieć na pytania, na które dotychczas nie było odpowiedzi.

Skąd się bierze depresja?
Według prof. Władysława Lasonia z Instytutu Farmakologii PAN, depresja jest powszechną chorobą przewlekłą, z nawrotami.

Podłoże depresji jest zróżnicowane – dodaje Małgorzata Frankowska z Pracowni Farmakologii Uzależnień. – Jest wiele teorii na temat powstawania depresji, np. jedna z nich mówi, że pewne choroby w dzieciństwie mogą indukować depresję; według innej, istnieje określony profil genetyczny powodujący, że choroba ujawni się w stu procentach.

„Demeter" - depresja-mechanizmy-terapia
Kilkudziesięcioosobowy zespół naukowców poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące depresji. Projekt nazywa się „Demeter”, od wyrazów depresja-mechanizmy-terapia. Naukowcy próbują badać czynniki, które mogą wpływać na rozwój tej choroby, dokładnie badają jej objawy, sprawdzają jak działają dostępne na rynku leki przeciwdepresyjne, a nawet próbują odnaleźć nową substancję, którą można by było w przyszłości wykorzystać w terapii.
Krakowscy farmakolodzy przeprowadzają swoje badania głównie na zwierzętach i przy udziale zaawansowanych urządzeń. Proces poszukiwania nowego leku trwa minimum 10 lat. „Demeter” jest dopiero początkiem długiego procesu, który będzie kontynuowany w kolejnych badaniach.
- Nie jest to odpowiedź naukowców na zapotrzebowanie społeczne – mówi prof. Krzysztof Wędzony, kierownik projektu. Naukowcy prowadzą badania, które w pewnym momencie mogą mieć zastosowanie kliniczne. Nas interesują mechanizmy podstawowe, które prowadzą do depresji.
Szacuje się, że w Polsce aż półtora miliona osób choruje na depresję.

***

Przygotowała: Ewa Syta

Goście: prof. Władysław Lasoń, Małgorzata Frankowska i prof. Krzysztof Wędzony z Instytutu Farmakologii PAN

Data emisji: 13.02.2015

Godzina emisji: 15.45

ut