Idealny lek na depresję

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 09:21
Depresja nie jest jeszcze tak powszechna jak rak czy choroby układu krążenia, ale powoli je dogania. Zajmuje już III miejsce wśród chorób cywilizacyjnych. Naukowcy z całego świata poszukują idealnego leku na tę chorobę.
Audio
  • O badaniach nad depresją mówią prof. Władysław Lasoń i prof. Krzysztof Wędzony z Instytutu Farmakologii PAN oraz prof. Łukasz Święcicki z WIPiN/ Radiowa Jedynka "Sygnały Dnia"/ autor: Ewa Syta / Program 1 PR SA
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News


Badań nad depresją podjęli się specjaliści z Krakowa. Dzięki unijnym funduszom z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w Instytucie Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie ruszył projekt „Demeter”, czyli depresja-mechanizmy-terapia.

Chorobę trudno opisać
- To jest tak, jakby człowiek nagle stracił możliwość widzenia kolorów. Widzi się wszystko w czarnych i szarych barwach. Myśli są cały czas negatywne. Myśląc o świecie i sensie życia, wszystko wydaje się kompletnie bez sensu. I ta wszechogarniająca pustka… Tak opisuje chorobę pan Jakub, który z chorobą wygrał. Był jednym spośród 1,5 miliona Polaków cierpiących na depresję.

Osób z depresją w naszym kraju jest coraz więcej
- Wynika to m.in. ze starzenia się populacji, ponieważ im człowiek dłużej żyje tym większe prawdopodobieństwo, że będzie miał depresję - mówi psychiatra prof. Łukasz Święcicki z Warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Jest to też związane z tym, że używamy wielu leków, których interakcje mogą sprzyjać występowaniu depresji. Sprzyjać temu może również alkohol.

Poszukiwanie idealnego leku

Na czele kilkudziesięcioosobowego zespołu naukowców z Instytutu Farmakologii Polskiej PAN, którzy badają depresję, stanął prof. Krzysztof Wędzony. Zespół otrzymał ponad 40 mln złotych na badania. Są one przeprowadzane w laboratoriach i na zwierzętach, zwykle na szczurach. Badania są długie, żmudne i skomplikowane.
Podstawowym objawem depresji jest anhedonia, czyli niemożność odczuwania przyjemności – mówi prof. Władysław Lasoń, farmakolog. - Po podaniu odpowiedniego leku ten stan mija, czyli dana substancja ma zdolność odwracania objawów depresji. Jednak około 30 proc. pacjentów jest lekoopornych, czyli nie odpowiada na leki przeciwdepresyjne. Dlatego naukowcy poszukują substancji idealnej.
Na efekty pracy naukowców z niecierpliwością czekają psychiatrzy. Szacuje się, że roczne koszty leczenia depresji w naszym kraju wynoszą blisko 20 milionów złotych.

***

Przygotowała: Ewa Syta

Goście: prof. Władysław Lasoń i prof. Krzysztof Wędzony z Instytutu Farmakologii PAN, prof. Łukasz Święcicki z Warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii

Data emisji: 14.02.2015

Godzina emisji: 7.52

ut

Czytaj także

Depresja staje się coraz groźniejszą chorobą

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 16:37
W Warszawie odbyła się konferencja prasowa na temat depresji. Według specjalistów każdy z nas może mieć problem z tą chorobą. Duża grupa społeczeństwa jest bardziej podatna na te schorzenie, ponieważ skłonności do zachorowania są w wielu przypadkach dziedziczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja - dżuma XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 18:05
Ta choroba dotyka około 15 proc. Europejczyków. Inne dane mówią, że co dziesiąta osoba na świecie przechodzi w życiu przynajmniej jeden epizod depresji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z depresją. Prawdy i mity

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 11:36
23 lutego obchodzimy ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Ile wiemy o tej chorobie?
rozwiń zwiń