X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Idealny lek na depresję

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 09:21
Depresja nie jest jeszcze tak powszechna jak rak czy choroby układu krążenia, ale powoli je dogania. Zajmuje już III miejsce wśród chorób cywilizacyjnych. Naukowcy z całego świata poszukują idealnego leku na tę chorobę.
Audio
  • O badaniach nad depresją mówią prof. Władysław Lasoń i prof. Krzysztof Wędzony z Instytutu Farmakologii PAN oraz prof. Łukasz Święcicki z WIPiN/ Radiowa Jedynka "Sygnały Dnia"/ autor: Ewa Syta / Program 1 PR SA
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News


Badań nad depresją podjęli się specjaliści z Krakowa. Dzięki unijnym funduszom z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w Instytucie Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie ruszył projekt „Demeter”, czyli depresja-mechanizmy-terapia.

Chorobę trudno opisać
- To jest tak, jakby człowiek nagle stracił możliwość widzenia kolorów. Widzi się wszystko w czarnych i szarych barwach. Myśli są cały czas negatywne. Myśląc o świecie i sensie życia, wszystko wydaje się kompletnie bez sensu. I ta wszechogarniająca pustka… Tak opisuje chorobę pan Jakub, który z chorobą wygrał. Był jednym spośród 1,5 miliona Polaków cierpiących na depresję.

Osób z depresją w naszym kraju jest coraz więcej
- Wynika to m.in. ze starzenia się populacji, ponieważ im człowiek dłużej żyje tym większe prawdopodobieństwo, że będzie miał depresję - mówi psychiatra prof. Łukasz Święcicki z Warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Jest to też związane z tym, że używamy wielu leków, których interakcje mogą sprzyjać występowaniu depresji. Sprzyjać temu może również alkohol.

Poszukiwanie idealnego leku

Na czele kilkudziesięcioosobowego zespołu naukowców z Instytutu Farmakologii Polskiej PAN, którzy badają depresję, stanął prof. Krzysztof Wędzony. Zespół otrzymał ponad 40 mln złotych na badania. Są one przeprowadzane w laboratoriach i na zwierzętach, zwykle na szczurach. Badania są długie, żmudne i skomplikowane.
Podstawowym objawem depresji jest anhedonia, czyli niemożność odczuwania przyjemności – mówi prof. Władysław Lasoń, farmakolog. - Po podaniu odpowiedniego leku ten stan mija, czyli dana substancja ma zdolność odwracania objawów depresji. Jednak około 30 proc. pacjentów jest lekoopornych, czyli nie odpowiada na leki przeciwdepresyjne. Dlatego naukowcy poszukują substancji idealnej.
Na efekty pracy naukowców z niecierpliwością czekają psychiatrzy. Szacuje się, że roczne koszty leczenia depresji w naszym kraju wynoszą blisko 20 milionów złotych.

***

Przygotowała: Ewa Syta

Goście: prof. Władysław Lasoń i prof. Krzysztof Wędzony z Instytutu Farmakologii PAN, prof. Łukasz Święcicki z Warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii

Data emisji: 14.02.2015

Godzina emisji: 7.52

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Depresja staje się coraz groźniejszą chorobą

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 16:37
W Warszawie odbyła się konferencja prasowa na temat depresji. Według specjalistów każdy z nas może mieć problem z tą chorobą. Duża grupa społeczeństwa jest bardziej podatna na te schorzenie, ponieważ skłonności do zachorowania są w wielu przypadkach dziedziczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja - dżuma XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 18:05
Ta choroba dotyka około 15 proc. Europejczyków. Inne dane mówią, że co dziesiąta osoba na świecie przechodzi w życiu przynajmniej jeden epizod depresji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z depresją. Prawdy i mity

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 11:36
23 lutego obchodzimy ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Ile wiemy o tej chorobie?
rozwiń zwiń