Eksperci z IMiGW badają zmiany klimatu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 19:52
Temperatura na ziemi rośnie. Obserwujemy coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, topnieją lodowce, wzrasta poziom mórz.
Audio
  • Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o badaniach nad zmianami klimatu/ Popołudnie z Jedynką/ Patryk Michalski, Redakcja Publicystyki PR S.A.
Eksperci z IMiGW badają zmiany klimatu
Foto: NASA


Spór o klimat trwa od wielu lat
Jedni mówią, że klimat się zmienia, inni przekonują, że to wymysły naukowców. Z tym problemem zmierzyli się badacze Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przez kilka lat realizowali projekt pod nazwą „Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo”. Eksperci z IMiGW dowodzą, że zmieniający się klimat w bardzo dużym stopniu wpływa na życie ludzi.

Wpływ pozytywny
Okazuje się, że zmiany klimatu pozytywnie oddziałują na warunki turystyczne nad polskim morzem – wyjaśnia dr Ewa Jakusik z Centrum Monitoringu Klimatu Polski. - Coraz częściej nasz sezon turystyczny wręcz się wydłuża o miesiące typowo wiosenno-jesienne, piękny maj, czerwiec, wrzesień i październik. To bezpośrednio przekłada się na ruch turystyczny, a korzystają z tego mieszkańcy nadmorskich miejscowości, samorządy i lokalni przedsiębiorcy.

Wpływ negatywny
Z drugiej jednak strony, coraz częściej występują niekorzystne i gwałtowne zjawiska, jak sztormy, silne wiatry i burze. To niekorzystnie wpływa np. na infrastrukturę. Dlatego badacze zajmowali się również kwestią wykorzystania informacji o pogodzie, by lepiej ją prognozować i ostrzegać przed zjawiskami ekstremalnymi – mówi koordynator jednego z zadań projektu Michał Ziemiański. – Chodzi o to, żeby jak najszybciej je wykryć i jak najszybciej przekazać informacje do centrów zarządzania kryzysowego, odpowiednich służb i mieszkańców zagrożonych terenów.

Zanieczyszczenie powietrza
- Gwałtowne wichury i nawałnice to wystarczający dowód na to, że klimat się zmienia – tłumaczy kierownik projektu Danuta Limanówka. Wzrost temperatury powietrza w ostatnich latach dowiodły badania wieloletnich serii pomiarowych.
W bardzo dużym stopniu odpowiada za to zanieczyszczenie powietrza, dlatego eksperci w ramach projektu zajęli się także tym zagadnieniem. Jak mówi dr Leszek Ośródka z Zakładu Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza: - Największym problemem w Polsce są pyły. Polska jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej, a Śląsk jest najbardziej zanieczyszczonym obszarem Polski. Ma to duży wpływ na codzienne życie, szczególnie mieszkańców dużych miast. Za pomocą specjalistycznej aparatury określa się wielkość stężenia zanieczyszczeń pyłami różnych frakcji. Te dane powinny posłużyć politykom i samorządowcom, którzy kształtują działania zmierzające do walki z zanieczyszczeniami. A nie jest z tym najlepiej, o czym wiedzą mieszkańcy Krakowa, Katowic czy Warszawy.

***

Przygotował: Patryk Michalski

Goście: dr Ewa Jakusik, Michał Ziemiański, Danuta Limanówka, dr Leszek Ośródka z IMiGW

Data emisji: 27.02.2015

Godzina emisji: 15.49

ut