X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Superkomputer do walki z hakerami

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 19:18
Będzie mógł monitorować sieć w poszukiwaniu wirusów, robaków i innych złośliwych oprogramowań będących zagrożeniem nie tylko dla firm, ale i dla państwa.
Audio
  • Dr Joanna Śliwa i ppłk dr inż. Bartosz Jasiul z WIŁ o powstaniu Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych/ PzJ w Programie 1 PR/ Krzysztof Horwat/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Typowym przestępstwem w cyberprzestrzeni jest atak na użytkownika końcowego.
Typowym przestępstwem w cyberprzestrzeni jest atak na użytkownika końcowego.Foto: flickr/ Sacha Fernandez


Superkomputer będzie częścią Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych, które powstanie w Wojskowym Instytucie Łączności w Zegrzu Południowym.

Cyberataki to już masowe zjawisko
Narzędzia do przeprowadzania takich ataków są bardzo tanie i popularne – mówi  dr Joanna Śliwa z WIŁ. – Natomiast straty jednego dnia braku dostępu do jakiegoś systemu informatycznego w firmie mogą być rzędu milionów dolarów. Z raportu PricewaterhouseCoopers wynika, że rocznie światowa gospodarka z powodu cyberprzestępczości traci ponad pół biliona dolarów.

Wiele firm nie zdaje sobie sprawy z tego, że są atakowane
Według raportów np. IBM, ponad 95 proc. ataków powstaje z istniejących już kodów – informuje ppłk dr inż. Bartosz Jasiul z WIŁ. - Natomiast przestępcy stosują różne metody zaciemniania, które uniemożliwiają istniejącym systemom skuteczne ich wykrycie. Z drugiej strony, powstają też całkowicie nowe sposoby przełamywania zabezpieczeń i to wymaga zbadania i opracowania odpowiednich mechanizmów bezpieczeństwa, które uniemożliwią skuteczne przeprowadzenie ataków. Takie badania naukowcy z Wojskowego Instytutu Łączności będą przeprowadzać w mającym powstać w Zegrzu Południowym Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych. Sercem Laboratorium ma być komputer, ale nie zwyczajny.

Superkomputer
Będzie umieszczony na ok. 30 metrach kwadratowych w 6 szafach Rack-owych, w tych szafach na każdej półce będzie się znajdował mocny serwer – tłumaczy ppłk dr inż. Bartosz Jasiul. – Będziemy mogli analizować w czasie zbliżonym do rzeczywistego, on-line strumienie ruchu i badać anomalie w ruchu sieciowym, czy nie nastąpił już atak. Jesteśmy też w stanie zaobserwować symptomy ataku.

W ramach projektu powstanie też łącze światłowodowe
Będzie miało długość 40 km, a połączy Instytut w Zegrzu z centrum Warszawy.  Dzięki niemu Laboratorium zostanie podpięte do Polskiego Internetu Optycznego PIONIER. Jak twierdzi dr Joanna Śliwa: - Szybkie łącze internetowe pozwoli nam na dostęp do danych składowanych w innych centrach komputerowych oraz na wspólną pracę różnych ośrodków.
Wyniki badań mogą się przydać m.in. polskim przedsiębiorcom. Informacje na temat zagrożeń będą publikowane na specjalnym portalu internetowym. Na inwestycji mogą zyskać też instytucje państwowe, jak MON czy Policja, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i obywateli.  

Laboratorium powstanie do końca roku, dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Koszt inwestycji to ponad 8 mln złotych.

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Goście: dr Joanna Śliwa i ppłk dr inż. Bartosz Jasiul z Wojskowego Instytutu Łączności

Data emisji: 13.03.2015

Godzina emisji: 15.47

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak