Superkomputer chrooni cyberprzestrzeń

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 12:38
Cyberprzestępczość to poważny problem. Na całym świecie firmy na skutek działań hakerów tracą miliardy dolarów.
Audio
  • Dr inż. Joanna Śliwa i ppłk dr inż. Bartosz Jasiul z Wojskowego Instytutu Łączności mówią o walce z cyberprzestępczością/ Sygnały Dnia/ Program 1 PR/ Krzysztof Horwat/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu


W Wojskowym Instytucie Łączności w Zegrzu Południowym powstaje Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych, które ma pomóc w walce z cyberprzestępczością.  Przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju stanie tam m.in. superkomputer, który będzie śledził i walczył z hakerami w sieci.

Obserwowane przez specjalistów ataki są bardzo zaawansowane technicznie

Jak mówi dr inż. Joanna Śliwa z WIŁ. – Dostępność narzędzi do atakowania powoduje, że te ataki stają się masowe. Istnieją portale, na których można wykupić sobie atak na jakąś firmę. Firmy tak ze sobą konkurują, niestety. Straty jednego dnia braku w firmie dostępu do jakiegoś systemu informatycznego mogą wynieść nawet miliony dolarów.

Światłowody i superkomputer

W Wojskowym Instytucie Łączności w Zegrzu Południowym jest budowane przyłącze światłowodowe prowadzące do centrum Warszawy - informuje ppłk dr inż. Bartosz Jasiul z WIŁ. – Jego długość to prawie 40 km. Będziemy mieli teraz własne przyłącze do Polskiego Internetu Optycznego sieci PIONIER. Jest to sieć skupiająca główne centra naukowo-badawcze, akademie, uniwersytety. Natomiast w Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych będzie część serwerowa, a w sześciu szafach, na ok. 30 m2,  zostanie umieszczony superkomputer. Dzięki naszym opracowaniom będziemy mogli analizować w czasie zbliżonym do rzeczywistego, on-line strumienie ruchu i badać anomalie w ruchu sieciowym, czy nie nastąpił już atak. Jesteśmy też w stanie zaobserwować symptomy ataku.

Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych

- Dla nas jest to podstawowa platforma badawcza, która rozwija nasze kompetencje w zakresie możliwości tworzenia metod ochrony przed atakami cybernetycznymi – dodaje dr inż. Joanna Śliwa. – Zwiększone możliwości obliczeniowe pozwalają nam na opracowywanie zaawansowanych mechanizmów detekcji, nad którymi nie moglibyśmy pracować na bazie dotychczasowego sprzętu. Szybkie łącze internetowe pozwoli nam na dostęp do danych składowanych w innych centrach komputerowych oraz na wspólną pracę różnych ośrodków.

Laboratorium będzie pełniło też rolę poligonu doświadczalnego

Będzie możnaw nim  testować różnego rodzaju zmasowane cyberataki. Na badaniach i pracy Laboratorium mogą skorzystać wszyscy, bo informacje na temat zagrożeń i obecnych trendów ataków będą publikowane na specjalnym portalu internetowym. O wykrytych anomaliach czy działaniach przestępczych w sieci informowane mogą być instytucje rządowe, banki. Jak mówi ppłk dr inż. Bartosz Jasiul: - Zamierzamy współpracować z Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Ministerstwa Obrony Narodowej i z  Komendą Główną Policji. Chcemy współuczestniczyć w całym programie ochrony cyberprzestrzeni państwa.

Laboratorium Analiz Ataków Cybernetycznych w Wojskowym Instytucie Łączności ma powstać do końca roku. Koszt inwestycji to ponad 8 mln złotych.

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Goście: dr inż. Joanna Śliwa i ppłk dr inż. Bartosz Jasiul z Wojskowego Instytutu Łączności

Data emisji: 14.03.2015

Godzina emisji: 7.42

ut