Demonstrator autonomicznego robota sprzątającego bez udziału operatora z automatyczną ekologiczną stacją serwisową - to potencjał i możliwości projektu, który powstaje w ramach programu Demonstrator Plus Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Robot obdarzony inteligencją
Będzie to robot przemysłowy i będzie sprzątał na skalę przemysłową – tłumaczy Sebastian Jarocki z firmy Robotics Inventions, lidera projektu Demonstrator Plus. - Będzie wymagał niewielkiej obsługi operatora tuż przed rozpoczęciem sprzątania i tuż po jego zakończeniu. Cały proces będzie się odbywał autonomicznie, ale największą trudność dla inżynierów stanowi wytworzenie algorytmu, który pozwoli w sposób bezpieczny poruszać się w nieznanym dla tego robota obszarze.
Dr Daniel Paczesny z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej dodaje, że dzięki wbudowanym systemom czujnikowym robot nabywa coś na kształt inteligencji. – Musi się znaleźć w pewnym obszarze, w którym się porusza, wykryć przeszkody, nie może spaść np. ze schodów i potrafić równomiernie wysprzątać daną powierzchnię. Musi się też „nauczyć” przestrzennego ułożenia stałych przedmiotów, jakie są w pomieszczeniu. Ale też musi rozpoznać cele ruchome, np. człowieka.
Czujniki są kluczem do autonomii
To dzięki czujnikom, które opracowuje Politechnika Warszawska, robot będzie mógł rozpoznać rodzaj podłoża i dostosować tryb sprzątania. Rozpoznając rodzaj podłoża, ale i stan jego zabrudzenia, będzie w stanie zoptymalizować proces czyszczenia.
Stacja dokująca będzie źródłem zasilania i ładowania dla akumulatorów robota. Będzie mogła też odbierać zanieczyszczenia płynne z robota, a część brudnej wody odebranej od robota będzie mogła przefiltrować i odzyskać do ponownego użytku.
Robot do średnich i dużych powierzchni
Obszar, który robot jest w stanie posprzątać w ciągu godziny wynosi 400, a przy średnim zabrudzeniu nawet do 1000 metrów kwadratowych.
Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 5 mln złotych. Dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to ok. 3 mln zł, reszta to wkład własny Robotics Inventions.
***
Przygotował: Mariusz Filar
Goście: Sebastian Jarocki z firmy Robotics Inventions, Dr Daniel Paczesny z Politechniki Warszawskiej
Data emisji: 28.03.2015
Godzina emisji: 7.50
ut