X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Inteligentny robot sprzątający

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 14:37
Nie dość, że posprząta za nas, to jeszcze zrobi to zupełnie bez naszej ingerencji, bo jest pod wieloma względami autonomiczny.
Audio
  • Sebastian Jarocki z firmy Robotics Inventions i dr Daniel Paczesny z Politechniki Warszawskiej o inteligentnym robocie sprzątającym/ SD w Programie 1 PR/ Mariusz Filar/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Na tym stanowisku powstają układy elektroniczne robota. To, w dużym uproszczeniu, bardzo zaawansowana lutownica.
Na tym stanowisku powstają układy elektroniczne robota. To, w dużym uproszczeniu, bardzo zaawansowana lutownica.Foto: Fot. Mariusz Filar


Demonstrator autonomicznego robota sprzątającego bez udziału operatora z automatyczną ekologiczną stacją serwisową - to potencjał i możliwości  projektu, który powstaje w ramach programu Demonstrator Plus Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Robot obdarzony inteligencją
Będzie to robot przemysłowy i będzie sprzątał na skalę przemysłową – tłumaczy Sebastian Jarocki z firmy Robotics Inventions, lidera projektu Demonstrator Plus. - Będzie wymagał niewielkiej obsługi operatora tuż przed rozpoczęciem sprzątania i tuż po jego zakończeniu. Cały proces będzie się odbywał autonomicznie, ale największą trudność dla inżynierów stanowi wytworzenie algorytmu, który pozwoli w sposób bezpieczny poruszać się w nieznanym dla tego robota obszarze.
Dr Daniel Paczesny z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej dodaje, że dzięki wbudowanym systemom czujnikowym robot nabywa coś na kształt inteligencji. – Musi się znaleźć w pewnym obszarze, w którym się porusza, wykryć przeszkody, nie może spaść np. ze schodów i potrafić równomiernie wysprzątać daną powierzchnię. Musi się też „nauczyć” przestrzennego ułożenia stałych przedmiotów, jakie są w pomieszczeniu. Ale też musi rozpoznać cele ruchome, np. człowieka.  

Czujniki są kluczem do autonomii
To dzięki czujnikom, które opracowuje Politechnika Warszawska, robot będzie mógł rozpoznać rodzaj podłoża i dostosować tryb sprzątania. Rozpoznając rodzaj podłoża, ale i stan jego zabrudzenia, będzie w stanie zoptymalizować proces czyszczenia.
Stacja dokująca będzie źródłem zasilania i ładowania dla akumulatorów robota. Będzie mogła też odbierać zanieczyszczenia płynne z robota, a część brudnej wody odebranej od robota będzie mogła przefiltrować i odzyskać do ponownego użytku.

Robot do średnich i dużych powierzchni
Obszar, który robot jest w stanie posprzątać w ciągu godziny wynosi 400, a przy średnim zabrudzeniu nawet do 1000 metrów kwadratowych.

Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 5 mln złotych. Dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to ok. 3 mln zł, reszta to wkład własny Robotics Inventions.

***

Przygotował: Mariusz Filar

Goście: Sebastian Jarocki z firmy Robotics Inventions, Dr Daniel Paczesny z Politechniki Warszawskiej

Data emisji: 28.03.2015

Godzina emisji: 7.50

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak