X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prozdrowotne pieczywo

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 18:07
Chleb czy kajzerki mogą mieć mniej kalorii, natomiast znacznie więcej błonnika niż te dostępne na rynku.
Audio
  • Prof. Jan Rozbicki z SGGW o innowacyjnej recepturze na jasne pieczywo o właściwościach prozdrowotnych/ PzJ w Programie 1 PR/ Marta Masłowska/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News


Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie stworzyli innowacyjną recepturę produkcji jasnego pieczywa o właściwościach prozdrowotnych. Projekt powstał przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, partnerem biznesowym jest firma SILCAR z Katowic.

Innowacyjność projektu
Artykułów rolno-spożywczych, które możemy uznać za bioprodukty, jest na rynku spora pula – mówi prof. Jan Rozbicki z SGGW – ale to co my staramy się opracować i wprowadzić na rynek to produkty, odpowiadające powszechnym produktom, np. chleb baltonowski czy bułki kajzerki. Mają one mieć takie same walory sensoryczne, ale posiadać znaczącą ilość błonnika, aby zyskały walory prozdrowotne. Ponieważ konsumenci rzadko sięgają po pieczywo zdrowe, czyli ciemne z grubego przemiału, to wprowadzimy błonnik o działaniu prozdrowotnym do pieczywa i makaronów, aby pozytywnie oddziaływać na społeczeństwo.

Badania w ramach projektu
Prowadzone są badania dotyczące analizy rynku w zakresie produktów zbożowych, a więc pieczywa i makaronu. Są to badania konsumenckie. Są też badania rolnicze, agronomiczne, w celu wybrania odmian pszenicy najbardziej odpowiednich do wyrobu produktów o zmniejszonej kaloryczności, a o zwiększonej zawartości błonnika. Natomiast w zadaniu środowiskowym naukowcy starają się określić oddziaływanie różnych wariantów technologii uprawy pszenicy na środowisko.  Zadaniem kluczowym z punktu widzenia realizacji tego projektu jest powstanie innowacyjnych technologii. Z jednej strony przepis na innowacyjne produkty, a z drugiej sposób wykonania.

Polacy jedzą coraz mniej pieczywa, czy projekt może to zmienić?
Projekt może złagodzi tę tendencję. Główną przyczyną tego trendu jest negatywna kampania dotycząca spożywania glutenu. Informacja o pojawieniu się na rynku jasnego pieczywa i jasnego makaronu o działaniu prozdrowotnym, które może mieć istotne znaczenie w przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym, takim jak nadciśnienie, choroby krążenia, choroby jelita grubego, może spowodować to, że konsumenci sięgną częściej niż do tej pory po pieczywo, które ma korzystny wpływ na ich zdrowie.

***

Przygotowała: Marta Masłowska

Goście: prof. Jan Rozbicki z SGGW

Data emisji: 10.04.2015

Godzina emisji: 15.48

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak