X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bioprodukty mogą być smaczne

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 18:44
Są to produkty zbożowe o właściwościach prozdrowotnych, np. pieczywo czy makarony z dodatkową zawartością błonnika.
Audio
  • Naukowcy z SGGW w Warszawie mówią o kolejnych etapach powstawania biopieczywa/ SD w Programie 1 PR/ Marta Masłowska/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Bioprodukty mogą być smaczne
Foto: ch3oh/sxc.hu/cc


Eksperci alarmują, że ilość spożywanego w naszym kraju pieczywa spada z roku na rok. Zmieniają się nasze nawyki żywieniowe, a w obawie o nasze zdrowie coraz rzadziej sięgamy po produkty zbożowe. Odpowiedzią na ten kryzys mogą być bioprodukty. Są nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Projekt ich produkcji powstał przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Specjalna uprawa pszenicy
Pod Warszawą, we wsi Obory Stanisław Samborski, adiunkt w Katedrze Agronomii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zajmuje się dostosowaniem technologii uprawy pszenicy ozimej w zakresie nawożenia azotem. Celem zadania jest poprawa plonów i jakości uzyskiwanego ziarna.
Zbigniew Lechowicz jest kierownikiem zadania dotyczącego monitorowania środowiska gruntowo-wodnego na terenie produkcji pszenicy ozimej z wykorzystaniem rolnictwa precyzyjnego. Celem tego zadania jest określenie jak wpływa nawożenie na środowisko gruntowo-wodne.

Upodobania konsumentów
Pieczywo jest raczej lubianym produktem, choć jego spożycie spada - mówi dr Marzena Jeżewska-Zychowicz, kierownik Katedry Organizacji i Ekonomiki Konsumpcji SGGW. – Konsumenci różnicują się pod względem wybieranych produktów. Niektórzy wolą pieczywo pełnoziarniste, ale duża grupa woli pieczywo jasne. Naukowców z SGGW najbardziej interesował produkt jakim jest pieczywo jasne z dodatkiem błonnika i to zarówno produkowane w postaci chleba jak też w postaci bułek.

Wypiek pieczywa
- Pieczemy biobułki, a bio dlatego, że są one z dodatkiem substancji bioaktywnych, np. błonnika pokarmowego – wyjaśnia Marcin Kurek z SGGW. Od normalnych kajzerek różnią się one przede wszystkim wysoką zawartością błonnika. Zwykła kajzerka ma ok. 2 g błonnika na 100 g, a biokajzerka ma ok. 8 g błonnika na 100 g produktu.

Ważny błonnik pokarmowy
Błonnik pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji, przede wszystkim poprawia perystaltykę jelit, wydolność układu pokarmowego, wpływa na obniżenie cholesterolu, poprawę układu immunologicznego, obniżenie ciśnienia.

***

Przygotowała: Marta Masłowska

Goście: Stanisław Samborski, Zbigniew Lechowicz, dr Marzena Jeżewska-Zychowicz, Marcin Kurek

Data emisji: 11.04.2015

Godzina emisji: 7.51

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak