Parking na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 18:00
To projekt automatycznego parkingu dla samochodów, który zamiast dwóch może pomieścić nawet 16 pojazdów.
Audio
  • Łukasz Kuwik z AT-H w Bielsku-Białej o projekcie automatycznego parkingu/ PzJ w Programie 1 PR/ Katarzyna Pilarska/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Projektowanie doświadczeń to  w największym skrócie  odpowiedź na pytanie jak tworzyć produkty i usługi, które są przyjazne ludziom
Projektowanie doświadczeń to – w największym skrócie – odpowiedź na pytanie jak tworzyć produkty i usługi, które są przyjazne ludziomFoto: Pixabay


„Inżynier na miarę XXI wieku” to projekt, który obejmował trzy kierunki zamawiane w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Absolwenci Mechaniki i Budowy Maszyn, Automatyki i Robotyki oraz Informatyki, w uczelnianym laboratorium spędzili dziesiątki godzin. Laboratorium powstało dzięki funduszom z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Automatyczny parking dla samochodów
To praca inżynierska Łukasza Kuwika, która powstała w tym właśnie laboratorium. Jest to model parkingu obrotowego, który pozwala na składowanie samochodów w pionie, oszczędzając tym samym miejsce pod powierzchnię tego parkingu. To znaczy, że na miejscu, gdzie tradycyjnie można zaparkować dwa samochody, jest możliwość zmagazynowania do 16 pojazdów, układając je nad sobą w pionie.
Służy do tego specjalna platforma, gdzie kierowca zostawia auto „w depozycie”. Auto zostaje skierowane na wolną przestrzeń, a potem tą samą drogą – po wciśnięciu specjalnego przycisku - przetransportowane z powrotem do kierowcy. Wszystko jest zautomatyzowane.

Projekt jest możliwy do wdrożenia
Jak mówi Łukasz Kuwik: - Projekt nie uwzględnia całkowicie obliczeń konstrukcyjnych i gabarytowych, bo można to bardziej zoptymalizować. Celem projektu było zagadnienie sterowania całą konstrukcją, wykorzystanie czujników optycznych, które wykrywają pojazdy na platformach oraz czujników indukcyjnych, odpowiedzialnych za wykrywanie położenia poszczególnych platform.

To rozwiązanie dla dużych miast
Zaparkowanie samochodu w centrum miasta, w godzinach szczytu jest trudne. Przy zastosowaniu systemu, zwanego „pater noster”, można na tej samej powierzchni pomieścić znacznie więcej aut.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Goście: Łukasz Kuwik z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej

Data emisji: 08.05.2015

Godzina emisji: 15.47

ut