X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Parking na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 18:00
To projekt automatycznego parkingu dla samochodów, który zamiast dwóch może pomieścić nawet 16 pojazdów.
Audio
  • Łukasz Kuwik z AT-H w Bielsku-Białej o projekcie automatycznego parkingu/ PzJ w Programie 1 PR/ Katarzyna Pilarska/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Projektowanie doświadczeń to  w największym skrócie  odpowiedź na pytanie jak tworzyć produkty i usługi, które są przyjazne ludziom
Projektowanie doświadczeń to – w największym skrócie – odpowiedź na pytanie jak tworzyć produkty i usługi, które są przyjazne ludziomFoto: Pixabay


„Inżynier na miarę XXI wieku” to projekt, który obejmował trzy kierunki zamawiane w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Absolwenci Mechaniki i Budowy Maszyn, Automatyki i Robotyki oraz Informatyki, w uczelnianym laboratorium spędzili dziesiątki godzin. Laboratorium powstało dzięki funduszom z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Automatyczny parking dla samochodów
To praca inżynierska Łukasza Kuwika, która powstała w tym właśnie laboratorium. Jest to model parkingu obrotowego, który pozwala na składowanie samochodów w pionie, oszczędzając tym samym miejsce pod powierzchnię tego parkingu. To znaczy, że na miejscu, gdzie tradycyjnie można zaparkować dwa samochody, jest możliwość zmagazynowania do 16 pojazdów, układając je nad sobą w pionie.
Służy do tego specjalna platforma, gdzie kierowca zostawia auto „w depozycie”. Auto zostaje skierowane na wolną przestrzeń, a potem tą samą drogą – po wciśnięciu specjalnego przycisku - przetransportowane z powrotem do kierowcy. Wszystko jest zautomatyzowane.

Projekt jest możliwy do wdrożenia
Jak mówi Łukasz Kuwik: - Projekt nie uwzględnia całkowicie obliczeń konstrukcyjnych i gabarytowych, bo można to bardziej zoptymalizować. Celem projektu było zagadnienie sterowania całą konstrukcją, wykorzystanie czujników optycznych, które wykrywają pojazdy na platformach oraz czujników indukcyjnych, odpowiedzialnych za wykrywanie położenia poszczególnych platform.

To rozwiązanie dla dużych miast
Zaparkowanie samochodu w centrum miasta, w godzinach szczytu jest trudne. Przy zastosowaniu systemu, zwanego „pater noster”, można na tej samej powierzchni pomieścić znacznie więcej aut.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Goście: Łukasz Kuwik z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej

Data emisji: 08.05.2015

Godzina emisji: 15.47

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak