Inżynier na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 09:28
Koło naukowe „Inżynier na miarę XXI wieku” pomogło zrealizować swoje pasje ponad stu studentom, a to zaowocowało kilkudziesięcioma gotowymi projektami.
Audio
  • Naukowcy i studenci z AT-H w Bielsku-Białej o kształceniu inżynierów na miarę XXI wieku/ SD w Programie 1 PR/ Katarzyna Pilarska/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Diamentowy, Złoty, Srebrny i Wyróżniony Inżynier Roku wybrani zostali po raz 21.
Diamentowy, Złoty, Srebrny i Wyróżniony Inżynier Roku wybrani zostali po raz 21.Foto: East News/Glow Images


Laboratorium na miarę XXI wieku
Minifabryka, skaner, drukarka 3D, roboty, laser pomiarowy – to tylko niektóre ze sprzętów zakupionych przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej, dzięki unijnym funduszom przekazanym uczelni przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wszystko po to, by móc wykształcić inżynierów na miarę XXI wieku.
Uczelnia otrzymała 9 milionów złotych na stypendia, konferencje naukowe, współpracę z przemysłem i zakup sprzętu - mówi dr inż. Jacek Rysiński. – Od kiedy jest laboratorium, dajemy większe możliwości studentom do tego, aby wykonywali swoje prace indywidualnie. Aby mogli się nauczyć programowania, budowy podzespołów oraz zobaczyć jak budowane są elementy automatyki.

Wyobraźnia studentów jest nieograniczona
Mateusz Bonder stworzył model ręki. Jest to model wydrukowany na drukarce 3D, sterowany mikroprocesorowo. Używając różnych czujników jest w stanie odwzorować ruch. Model może zastąpić dłoń i pomagać w codziennym życiu.

Zachęta do studiowania
Wydział Budowy Maszyn i Informatyki prowadzi cztery kierunki, trzy z nich były kierunkami zamawianymi: Mechanika i Budowa Maszyn, Automatyka i Robotyka oraz Informatyka.
- Chcieliśmy zachęcić młodych ludzi do studiowania niełatwych kierunków - przyznaje dr inż. Dorota Więcek, prodziekan do spraw studenckich i kierownik projektu „Inżynier na miarę XXI wieku”. – Pomagały w tym stypendia motywacyjne, odpłatność staży w zakładach, zajęcia wyrównawcze, kursy, szkolenia, wyjazdy, konferencje międzynarodowe itp.

Pasja
Wiele godzin w laboratorium spędza Michał Bajerski i jak mówi: - W laboratorium mogliśmy zobaczyć wszystko na żywo i fizycznie zbadać. Wcześniej podziwialiśmy te rzeczy tylko w Internecie. Grzegorz Pabijan dodaje: – Dziennie po zajęciach zostajemy na 3-4 godziny i tworzymy nasze programy. Nikt nas do tego nie zmusza, jest to po prostu nasza pasja.   

Praca
Ci, którzy tworzą swoje projekty nierzadko znajdują pracę jeszcze w czasie studiów. Mariusz Kózka ze swoim tańczącym robotem nie tylko zebrał nagrody na międzynarodowych konkursach, ale także na ostatnim semestrze rozpoczął pracę.
- Właśnie taki powinien być inżynier na miarę XXI wieku - mówi profesor Jacek Stadnicki, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. – Od inżyniera wymagamy nie tylko tego, aby rozwiązanie istniało, ale żeby było ono realne technicznie, możliwe do zrealizowania za sensowne pieniądze i żeby odpowiadało na podstawowe potrzeby, na które zostało wymyślone.

Będą kształcić się kolejni
Dzięki stworzonemu laboratorium powstało już kilkadziesiąt studenckich projektów i wykształciło się wielu wchodzących na rynek pracy specjalistów. Mimo, że studia realizowane w ramach programu kierunków zamawianych już się zakończyły, to na Akademię w Bielsku-Białej, mimo niżu demograficznego, wciąż zgłasza się wielu chętnych, by kształcić się na inżynierów.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Goście: prof. Jacek Stadnicki, dr inż. Dorota Więcek, dr inż. Jacek Rysiński, Mateusz Bonder, Michał Bajerski i Grzegorz Pabijan z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej

Data emisji: 09.05.2015

Godzina emisji: 7.39

ut