Operacja Sukces

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 20:52
Unikatowy model kształcenia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zwracający uwagę na kontakt lekarza z pacjentem.
Audio
  • Prof. Adam Antczak, dr Janusz Janczukowicz i studenci z UM w Łodzi o Operacji Sukces i nietypowym kształceniu lekarzy/ PzJ w Programie 1 PR/ Ewa Syta/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

 

Medycyna to nie matematyka
W projekcie, finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, udział biorą studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Przekonują oni, że są nowym pokoleniem lekarzy, którzy zdają sobie sprawę z tego, że dobra komunikacja z pacjentem to podstawa.
Przyszli lekarze z Łodzi doskonale wiedzą, że - „Medycyna to nie matematyka”, jak przekonuje Andrzej Rościszewski, student V roku, uczestnik Operacji „Sukces”.

Bliżej pacjenta
Operacja Sukces to innowacyjny program nauczania, który sześć lat temu zrewolucjonizował studia na UM w Łodzi. Pierwszym jego założeniem jest postawienie na zajęcia, które odbywają się przy łóżku pacjenta. - Przez dziesięciolecia istniał model pruskiego nauczania, trzeba było zakuć – mówi prof. Adam Antczak, kierownik projektu Operacja Sukces i dziekan Wydziału Lekarskiego UM w Łodzi. Można nauczyć się czegoś wspaniale teoretycznie i niekoniecznie przekładać to na umiejętności. Stąd pomysł Operacji Sukces.

Profesjonalizm lekarski
Sukces oznacza także kształcenie umiejętności dobrego komunikowania się z pacjentem. Jak informuje dr Janusz Janczukowicz, kierownik Centrum Edukacji Medycznej na UM w Łodzi: - Zaczęliśmy w ramach tego programu nauczać profesjonalizmu lekarskiego, czyli całokształtu zagadnień związanych z relacją między pacjentem a lekarzem. Z tym, że w centrum zawsze jest pacjent, a dążeniem lekarza jest to, aby pacjent mu ufał.

Poznać pacjenta
Wojciech Pytel, student IV roku UM, jako ciekawy uważa fakultet, który porusza samą różnorodność kulturową wśród pacjentów, co jest nieuniknione przy migracjach w Europie, żeby wiedzieć w jaki sposób podejść do pacjenta, który może być innej kultury czy innego wyznania.
Projekt realizowany na łódzkiej uczelni daje możliwości i wiarę w zmiany. Andrzej Rościszewski wierzy, że stworzy nową generację lekarzy. Lekarzy, którzy nie tylko mają dużą wiedzę teoretyczną, ale także potrafią porozmawiać z pacjentem, co pozwoli mu poczuć się dużo lepiej.

Czy przyszli lekarze, którzy opuszczą mury łódzkiej uczelni, są skazani na sukces? Tego jeszcze nie wiedzą, ale na pewno z optymizmem patrzą w przyszłość.

***

Przygotowała: Ewa Syta

Goście: prof. Adam Antczak, dr Janusz Janczukowicz oraz studenci z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Data emisji: 22.05.2015

Godzina emisji: 15.49

ut