X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Innowacyjność w kształceniu na UG

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 12:39
Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego studenci uczestniczący w programie kierunków zamawianych mają już w trakcie studiów możliwość nabywania doświadczenia.
Audio
  • Prof. Sylwia Rodziewicz-Motowidło, Michał Bujak z Uniwersytetu Gdańskiego o innowacyjności kształcenia na kierunkach zamawianych UG/ Sygnały Dnia, Program 1 PR/ Patryk Michalski/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com


Na Uniwersytecie Gdańskim, na kierunkach Chemia i Ochrona Środowiska, od kilku lat prowadzony jest innowacyjny program nauczania pod nazwą „Kształcenie kadr dla innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy w zakresie agrochemii, chemii i ochrony środowiska”.

„Jacek” pomaga studentom
Projekt w skrócie Inno-AgroChemOś roboczo zwany jest „Jacek” - tłumaczy prof. Sylwia Rodziewicz-Motowidło, dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego i kierownik projektu. „Jacek” pomaga studentom w trzech podstawowych podzadaniach:
Stypendium
Jedno z zadań projektu dotyczy oferty stypendialnej. Najlepsi studenci otrzymują tysiąc złotych miesięcznie.
Wsparcie merytoryczne
Drugie zadanie polega na wsparciu merytorycznym – mówi Michał Bujak, asystent kierownika projektu. – Są to kursy dla studentów ze szkoleń miękkich i twardych.
Aktywizacja zawodowa
Trzecie zadanie skupia w sobie staże krajowe i zagraniczne. Umożliwiają one zdobycie doświadczenia, dają także dużo większe możliwość poznawcze. Zwiększają też szanse otrzymania pracy przez kandydata posiadającego rozszerzone kwalifikacje.

Zatrudnienie
Jak mówi Łukasz Janus z firmy BioVentures Institute, znaczny procent pracowników w firmie stanowią osoby tuż po studiach. Firma bardzo liczy na takie osoby, ponieważ staż pozwala wykształcić pracownika, który po studiach płynnie przechodzi do firmy.  

Duże możliwości na uczelni
Na Wydziale Chemii studenci uczestniczą w zajęciach, które są realizacją ich projektów dyplomowych. Wtedy zdobywają doświadczenie praktyczne, ale także włączają się w prace naukowe, prowadzone na uczelni. Umożliwia się studentom pracę w systemie hands-on. Polega ona na praktycznym dostępie do wszystkich urządzeń, nawet najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych.

***

Przygotował: Patryk Michalski

Goście: prof. Sylwia Rodziewicz-Motowidło, Michał Bujak z Uniwersytetu Gdańskiego, Łukasz Janus z BioVentures Institute

Data emisji: 06.06.2015

Godzina emisji: 7.39

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak