Innowacyjność w kształceniu na UG

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 12:39
Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego studenci uczestniczący w programie kierunków zamawianych mają już w trakcie studiów możliwość nabywania doświadczenia.
Audio
  • Prof. Sylwia Rodziewicz-Motowidło, Michał Bujak z Uniwersytetu Gdańskiego o innowacyjności kształcenia na kierunkach zamawianych UG/ Sygnały Dnia, Program 1 PR/ Patryk Michalski/ Redakcja Publicystyki PR S.A.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com


Na Uniwersytecie Gdańskim, na kierunkach Chemia i Ochrona Środowiska, od kilku lat prowadzony jest innowacyjny program nauczania pod nazwą „Kształcenie kadr dla innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy w zakresie agrochemii, chemii i ochrony środowiska”.

„Jacek” pomaga studentom
Projekt w skrócie Inno-AgroChemOś roboczo zwany jest „Jacek” - tłumaczy prof. Sylwia Rodziewicz-Motowidło, dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego i kierownik projektu. „Jacek” pomaga studentom w trzech podstawowych podzadaniach:
Stypendium
Jedno z zadań projektu dotyczy oferty stypendialnej. Najlepsi studenci otrzymują tysiąc złotych miesięcznie.
Wsparcie merytoryczne
Drugie zadanie polega na wsparciu merytorycznym – mówi Michał Bujak, asystent kierownika projektu. – Są to kursy dla studentów ze szkoleń miękkich i twardych.
Aktywizacja zawodowa
Trzecie zadanie skupia w sobie staże krajowe i zagraniczne. Umożliwiają one zdobycie doświadczenia, dają także dużo większe możliwość poznawcze. Zwiększają też szanse otrzymania pracy przez kandydata posiadającego rozszerzone kwalifikacje.

Zatrudnienie
Jak mówi Łukasz Janus z firmy BioVentures Institute, znaczny procent pracowników w firmie stanowią osoby tuż po studiach. Firma bardzo liczy na takie osoby, ponieważ staż pozwala wykształcić pracownika, który po studiach płynnie przechodzi do firmy.  

Duże możliwości na uczelni
Na Wydziale Chemii studenci uczestniczą w zajęciach, które są realizacją ich projektów dyplomowych. Wtedy zdobywają doświadczenie praktyczne, ale także włączają się w prace naukowe, prowadzone na uczelni. Umożliwia się studentom pracę w systemie hands-on. Polega ona na praktycznym dostępie do wszystkich urządzeń, nawet najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych.

***

Przygotował: Patryk Michalski

Goście: prof. Sylwia Rodziewicz-Motowidło, Michał Bujak z Uniwersytetu Gdańskiego, Łukasz Janus z BioVentures Institute

Data emisji: 06.06.2015

Godzina emisji: 7.39

ut