Wzornictwo, Innowacja, Społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 19:43
To projekt realizowany przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, czyli projektowanie ze społecznym zacięciem.
Audio
  • Prof. Grażyna Brylewska, Dagmara Latała, Ernest Ogórek, Dominik Lisik z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie o kierunku Wzornictwo/ Popołudnie z Jedynką, Program 1 PR/ Marta Masłowska, Redakcja Publicystyki PR S.A.
Wzornictwo, Innowacja, Społeczeństwo
Foto: pixabay.com


Przez 3 lata studenci uczyli się przygotowywać przedmioty dla wybranej grupy społecznej. Założenie było bardzo proste: przybliżenie studentom doświadczeń osób niepełnosprawnych, chorych albo w podeszłym wieku. Ten projekt finansowany był ze środków unijnych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Kierunek Wzornictwo
Od lat projektowania uczą Akademie Sztuk Pięknych w całym kraju. Trzy lata temu taki kierunek pojawił się na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. - Naszym pomysłem było projektowanie prospołeczne - tłumaczy prof. Grażyna Brylewska, kierowniczka projektu. – Chodziło o pewne wyczulenie na szczególne przypadki i zajęcie się nimi w szerszy sposób, z intencją, żeby włączyć w to działania prorehabilitacyjne.

Wzornictwo społeczne
Aby odróżnić się od konkurencji, a jednocześnie nawiązać do specyfiki uczelni, jej władze postanowiły, że ich wzornictwo będzie mieć zacięcie społeczne – podkreśla wykładowczyni Dagmara Latała. – Często są podejmowane tematy, które odnoszą się do wykluczonych. Są to ciężkie projekty, które są problemami, które są z kolei rozwiązywane pioniersko.

Dla dzieci i dla starszych
W ramach nauki studenci biorą udział w zajęciach „Projektowanie rozwiązań prospołecznych”, podczas których mają okazję zaprojektować przedmiot dla wybranej grupy społecznej. Jednym z zadań było zaprojektowanie prostych instrumentów muzycznych dla podopiecznych jednego z domów opieki – mówi Ernest Ogórek, prowadzący warsztaty.
Studenci, obserwując dysfunkcje osób niepełnosprawnych, mogli dopasować projekty do danych osób.
Projektując dla najmłodszych, studenci uczyli się w jaki sposób małe dziecko poznaje świat. W ramach zajęć mogli także poznać problemy starszych czy chorych na stwardnienie rozsiane. Swoją wiedzę wykorzystali potem w swoich pracach dyplomowych – dodaje jeden z promotorów Dominik Lisik.

Wrażliwość społeczna w zawodzie projektanta to nie wszystko.
Studenci muszą także liczyć się z wymaganiami rynku komercyjnego. Dlatego w trakcie nauki studenci biorą udział w praktykach oraz stażach. Kierunek Wzornictwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego planuje uruchomienie studiów II stopnia.
W ramach projektu realizowanego w latach 2012-2015 studia ukończyło 22 studentów. 

***

Przygotowała: Marta Masłowska

Goście: Prof. Grażyna Brylewska, Dagmara Latała, Ernest Ogórek, Dominik Lisik z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Data emisji: 03.07.2015

Godzina emisji: 15.47

ut