X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wzornictwo, Innowacja, Społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 19:43
To projekt realizowany przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, czyli projektowanie ze społecznym zacięciem.
Audio
  • Prof. Grażyna Brylewska, Dagmara Latała, Ernest Ogórek, Dominik Lisik z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie o kierunku Wzornictwo/ Popołudnie z Jedynką, Program 1 PR/ Marta Masłowska, Redakcja Publicystyki PR S.A.
Wzornictwo, Innowacja, Społeczeństwo
Foto: pixabay.com


Przez 3 lata studenci uczyli się przygotowywać przedmioty dla wybranej grupy społecznej. Założenie było bardzo proste: przybliżenie studentom doświadczeń osób niepełnosprawnych, chorych albo w podeszłym wieku. Ten projekt finansowany był ze środków unijnych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Kierunek Wzornictwo
Od lat projektowania uczą Akademie Sztuk Pięknych w całym kraju. Trzy lata temu taki kierunek pojawił się na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. - Naszym pomysłem było projektowanie prospołeczne - tłumaczy prof. Grażyna Brylewska, kierowniczka projektu. – Chodziło o pewne wyczulenie na szczególne przypadki i zajęcie się nimi w szerszy sposób, z intencją, żeby włączyć w to działania prorehabilitacyjne.

Wzornictwo społeczne
Aby odróżnić się od konkurencji, a jednocześnie nawiązać do specyfiki uczelni, jej władze postanowiły, że ich wzornictwo będzie mieć zacięcie społeczne – podkreśla wykładowczyni Dagmara Latała. – Często są podejmowane tematy, które odnoszą się do wykluczonych. Są to ciężkie projekty, które są problemami, które są z kolei rozwiązywane pioniersko.

Dla dzieci i dla starszych
W ramach nauki studenci biorą udział w zajęciach „Projektowanie rozwiązań prospołecznych”, podczas których mają okazję zaprojektować przedmiot dla wybranej grupy społecznej. Jednym z zadań było zaprojektowanie prostych instrumentów muzycznych dla podopiecznych jednego z domów opieki – mówi Ernest Ogórek, prowadzący warsztaty.
Studenci, obserwując dysfunkcje osób niepełnosprawnych, mogli dopasować projekty do danych osób.
Projektując dla najmłodszych, studenci uczyli się w jaki sposób małe dziecko poznaje świat. W ramach zajęć mogli także poznać problemy starszych czy chorych na stwardnienie rozsiane. Swoją wiedzę wykorzystali potem w swoich pracach dyplomowych – dodaje jeden z promotorów Dominik Lisik.

Wrażliwość społeczna w zawodzie projektanta to nie wszystko.
Studenci muszą także liczyć się z wymaganiami rynku komercyjnego. Dlatego w trakcie nauki studenci biorą udział w praktykach oraz stażach. Kierunek Wzornictwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego planuje uruchomienie studiów II stopnia.
W ramach projektu realizowanego w latach 2012-2015 studia ukończyło 22 studentów. 

***

Przygotowała: Marta Masłowska

Goście: Prof. Grażyna Brylewska, Dagmara Latała, Ernest Ogórek, Dominik Lisik z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Data emisji: 03.07.2015

Godzina emisji: 15.47

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak