Młodzi projektanci poznają, w jaki sposób świat postrzegają dzieci, osoby starsze, a także chorzy na stwardnienie rozsiane. Na wykłady przyjeżdżają eksperci, psycholodzy, lekarze, terapeuci. A to wszystko dzięki dofinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Projekty dedykowane nie tylko niepełnosprawnym
Dużo mówi się o stronie społecznej, dedykowanej osobom niepełnosprawnym – mówi Bartosz Mucha, wykładowca i promotor prac dyplomowych. – Niepełnosprawność ma podczas edukacji inny wymiar , bo osobami niepełnosprawnymi są również osoby, które niosą np. siatki z zakupami. Zwracamy uwagę na to, że zdrowa osoba w różnych sytuacjach noże być nie do końca pełnosprawna. Projekty są więc dedykowane każdemu, a zadaniem wykładowcy jest odblokowanie studentów, żeby przestali myśleć schematycznie.
Przykłady projektów
Typowo społeczne projekty to: kuchnia dla niewidomych, ceramika - aktywizacją osób starszych, gra dla osób niepełnosprawnych.
Społeczny wymiar projektu
Ernest Ogórek prowadził warsztaty „Projektowanie przestrzeni społecznej. Ruch oporu”. Zajęcia polegały na zaprojektowaniu i wykonaniu przez studentów instrumentów muzycznych dedykowanych dla konkretnych osób niepełnosprawnych, z konkretnymi dysfunkcjami. Ciekawy instrument, używany do dziś na zajęciach muzykoterapeutycznych, przypomina bęben od pralki na dużej metalowej konstrukcji. Gdy bęben zostaje wprawiony w ruch, przeróżne metalowe elementy wydają rozmaite dźwięki. Podsumowaniem zajęć był wspólny koncert.
Studenci musieli się także zmierzyć z takim problemem jak np. spastyka czy krótsze kończyny. Pojawił się też problem podjazdu wózkiem inwalidzkim. Ćwiczenia były wymagające, ale przydatne, otwierające oczy młodym projektantom na problemy osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Kierunek Wzornictwo
Przygotowuje absolwentów do wykonywania zawodu projektanta produktu w dwóch specjalnościach: projektowania prospołecznego oraz projektowania prorynkowego. Celem studiów jest rozwijanie kreatywności niezbędnej przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań niezbędnych w pracy projektanta. Przy nieustającym zainteresowaniu studiami o charakterze artystycznym, wzornictwo oferuje wiedzę i umiejętności pozwalające absolwentom aktywnie uczestniczyć we współczesnych procesach kulturowych, społecznych, ekonomicznych i gospodarczych. Stąd coraz większe zainteresowanie studiami na tym kierunku. Specjalność Wzornictwo daje również możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
***
Przygotowała: Marta Masłowska
Goście: Bartosz Mucha, Ernest Ogórek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Data emisji: 04.07.2015
Godzina emisji: 7.38
ut