X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Design ze społecznym zacięciem

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 16:18
Studenci kierunku Wzornictwo na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie uczą się jak zaprojektować przedmioty dla wybranej grupy społecznej.
Audio
  • Bartosz Mucha i Ernest Ogórek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie o studiowaniu projektowania prospołecznego/ Sygnały Dnia, Program 1 PR/ Marta Masłowska, Redakcja Publicystyki PR S.A.
Problemy związane z seniorami będą stawały się coraz większym wyzwaniem
Problemy związane z seniorami będą stawały się coraz większym wyzwaniemFoto: Glow Images/East News


Młodzi projektanci poznają, w jaki sposób świat postrzegają dzieci, osoby starsze, a także chorzy na stwardnienie rozsiane. Na wykłady przyjeżdżają eksperci, psycholodzy, lekarze, terapeuci. A to wszystko dzięki dofinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Projekty dedykowane nie tylko niepełnosprawnym
Dużo mówi się o stronie społecznej, dedykowanej osobom niepełnosprawnym – mówi  Bartosz Mucha, wykładowca i promotor prac dyplomowych. – Niepełnosprawność ma podczas edukacji inny wymiar , bo osobami niepełnosprawnymi są również osoby, które niosą np. siatki z zakupami. Zwracamy uwagę na to, że zdrowa osoba w różnych sytuacjach noże być nie do końca pełnosprawna. Projekty są więc dedykowane każdemu, a zadaniem wykładowcy jest odblokowanie studentów, żeby przestali myśleć schematycznie.

Przykłady projektów
Typowo społeczne projekty to: kuchnia dla niewidomych, ceramika - aktywizacją osób starszych, gra dla osób niepełnosprawnych.

Społeczny wymiar projektu
Ernest Ogórek prowadził warsztaty „Projektowanie przestrzeni społecznej. Ruch oporu”. Zajęcia polegały na zaprojektowaniu i wykonaniu przez studentów instrumentów muzycznych dedykowanych dla konkretnych osób niepełnosprawnych, z konkretnymi dysfunkcjami. Ciekawy instrument, używany do dziś na zajęciach muzykoterapeutycznych, przypomina bęben od pralki na dużej metalowej konstrukcji. Gdy bęben zostaje wprawiony w ruch, przeróżne metalowe elementy wydają rozmaite dźwięki. Podsumowaniem zajęć był wspólny koncert.
Studenci musieli się także zmierzyć z takim problemem jak np. spastyka czy krótsze kończyny. Pojawił się też problem podjazdu wózkiem inwalidzkim. Ćwiczenia były wymagające, ale przydatne, otwierające oczy młodym projektantom na problemy osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Kierunek Wzornictwo
Przygotowuje absolwentów do wykonywania zawodu projektanta produktu w dwóch specjalnościach: projektowania prospołecznego oraz projektowania prorynkowego. Celem studiów jest rozwijanie kreatywności niezbędnej przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań niezbędnych w pracy projektanta. Przy nieustającym zainteresowaniu studiami o charakterze artystycznym, wzornictwo oferuje wiedzę i umiejętności pozwalające absolwentom aktywnie uczestniczyć we współczesnych procesach kulturowych, społecznych, ekonomicznych i gospodarczych. Stąd coraz większe zainteresowanie studiami na tym kierunku. Specjalność Wzornictwo daje również możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

***

Przygotowała: Marta Masłowska

Goście: Bartosz Mucha, Ernest Ogórek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Data emisji: 04.07.2015

Godzina emisji: 7.38

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak