„Wiedza-Staże-Informacja–Zatrudnienie”

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 14:28
Kadra Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udowodniła, że istnieje skuteczny sposób na przygotowanie studentów do wyzwań rynku pracy.
Audio
  • Dr Andrzej Rozmus-prorektor, Barbara Leśniak, Bernadetta Kulinowska z WSIZ w Rzeszowie o projekcie „Wiedza-Staże-Informacja–Zatrudnienie”/ Popołudnie z Jedynką, Program 1 PR/ Natalia Gorzelnik, Redakcja Publicystyki PR S.A.
Młodzi na stażu zdobywają praktykę
Młodzi na stażu zdobywają praktykęFoto: Pixabay.com


Sposób ten istnieje właśnie dzięki unijnemu projektowi „Wiedza - Staże - Informacja – Zatrudnienie”. Dzięki niemu pracę znalazło kilkuset absolwentów tej uczelni.

Samodzielność i umiejętności absolwenta
Sytuacja młodych na rynku pracy jest trudna. Jak mówi Patrycja Wilczyńska, absolwentka WSIiZ w Rzeszowie, same studia nie dają gwarancji zatrudnienia. – Pracodawcy nie zwracają najwięcej uwagi na skończone studia i na oceny na dyplomie absolwenta, ale na realne umiejętności, na zaangażowanie w staże, praktyki, samodzielne inicjatywy.

Dr Andrzej Rozmus, prorektor ds. nauczania WSIZ w Rzeszowie, zauważa, że problem mają nie tylko ci, którzy pracy szukają. – Rynek pracy jest dziś podwójnie trudny: absolwenci szkół wyższych mają problem ze znalezieniem pracy, a pracodawcy narzekają, że mają utrudniony dostęp do osób o określonych kompetencjach. Kadra WSIZ stara się ten drugi czynnik minimalizować.

„Wiedza - Staże - Informacja – Zatrudnienie”
Pomocą w radzeniu sobie na rynku pracy miał być projekt „Wiedza - Staże - Informacja – Zatrudnienie” – mówi Barbara Leśniak, kierownik Biura Karier. – Projekt trwał przez trzy lata, skorzystało z niego kilkuset studentów wszystkich kierunków. Program obejmował m.in. szkolenia i spotkania z pracodawcami oraz płatne staże w ponad 300 firmach. Chodziło o to, aby studenci jak najlepiej poradzili sobie na rynku pracy. – Najważniejsze było przygotowanie studentów - którzy kończą naukę - i wyposażenie ich w takie umiejętności, które pozwolą im się płynnie poruszać po rynku pracy.

Grunt to dobre CV
Bernadetta Kulinowska, kierownik Biura Doradztwa Personalnego WSIZ, uczy tego, jak dobrze przygotować swoje CV. – Wydaje się, że stworzenie CV zajmuje 5 minut. Jednak profesjonalnie przygotowany dokument tworzy się nawet kilka dni.

Staże
Największym zainteresowaniem cieszyły się staże, ale – jak mówi Barbara Leśniak – chętni studenci musieli przejść przez długą rekrutację, polegająca na rozmowie i testach kwalifikacyjnych. Doradca zawodowy określał predyspozycje zawodowe kandydata, a decyzję o przyjęciu stażysty podejmowała firma.  

Nowy kierunek
W ramach projektu „Wiedza - Staże - Informacja – Zatrudnienie” uczelnia utworzyła również nowy kierunek studiów – Kosmetologię, wyposażyła swoje laboratoria w nowoczesny sprzęt oraz dostosowała nauczanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

***

Przygotowała: Natalia Gorzelnik

Goście: Dr Andrzej Rozmus-prorektor, Barbara Leśniak, Bernadetta Kulinowska z WSIZ w Rzeszowie, Patrycja Wilczyńska - absolwentka 

Data emisji: 10.07.2015

Godzina emisji: 15.46

ut