X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

EPAK – dialog między uczelnią a absolwentami

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 09:58
Uczelnie, które będą obserwować losy swoich absolwentów mogą łatwiej dopasować się do potrzeb rynku pracy.
Audio
  • Bartłomiej Banaszak-rzecznik praw absolwenta, Wioletta Łukasik i Jakub Pawłaszek-zajmujący się rekrutacją pracowników, dr Joanna Żyra i dr Paweł Jarosz z Politechniki Krakowskiej o systemie EPAK na Politechnice Krakowskiej/ Sygnały Dnia, Program 1 PR/ Krzysztof Horwat, Redakcja Publicystyki PR S.A.
W pracy liczy się nie tylko wiedza
W pracy liczy się nie tylko wiedzaFoto: Glowimages/East News


Pracodawcy alarmują, że mury polskich uczelni często opuszczają osoby nieprzygotowane do podjęcia wyzwań zawodowych. Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na Politechnice Krakowskiej powstała Elektroniczna Platforma Analizy Kompetencji (EPAK), która może zmienić system szkolnictwa.

Czego brakuje absolwentom uczelni
Liczba studentów w Krakowie sięga 200 tysięcy. Oczekiwania studentów są oczywiste – po studiach znaleźć dobrą pracę. Według statystyk, absolwenci uczelni radzą sobie o wiele lepiej w znalezieniu pracy niż osoby kończące kształcenie na niższym poziomie – mówi Bartłomiej Banaszak, rzecznik praw absolwenta. - Jednak absolwenci często podejmują pracę, która nie wymaga wyższego wykształcenia i poniżej swoich kompetencji.
- Widzimy pewne niedopasowanie absolwentów – mówi Wioletta Łukasik, zajmująca się rekrutacją w firmie z branży inżynieryjnej Air Liquide Global E&C Solutions Poland. Szczególnie dotyczy to kompetencji w zakresie umiejętności współpracy z osobami z różnych kultur.
- Bardzo brakuje zdolności komunikacji – dodaje Jakub Pawłaszek z firmy Fair Recruitment, zajmującej się rekrutacją pracowników dla sektora technicznego. - Mamy świetnych specjalistów informatyków czy inżynierów, ale trudno im uzasadnić swoje racje, przedstawić sposób rozumowania, myślenia.

EPAK
- Szkoły wyższe, żeby budować swoją renomę, muszą zastanawiać się jaki „produkt” opuszcza mury uczelni – uważa dr Joanna Żyra z Politechniki Krakowskiej, kierownik projektu „Monitoring losów absolwentów - drogą do sukcesu uczelni XXI wieku”.  Jak mówi: - Absolwent jest wizytówką naszej wiedzy, umiejętności, pracy ze studentem. Przede wszystkim powinien reprezentować zespół kompetencji, które są oczekiwane na rynku pracy. Elektroniczna Platforma Analizy Kompetencji jest to nowoczesne narzędzie, które umożliwia rozpoznanie kompetencji, które z jednej strony są poszukiwane na rynku pracy, a z drugiej strony kształcone na uczelni.

Podstawą działania EPAK są ankiety wypełniane przez absolwentów uczelni
Jakwyjaśnia dr Paweł Jarosz z Politechniki Krakowskiej, to co interesuje uczelnię to także informacja czy absolwent pracuje czy nie, czy jest zadowolony z pracy czy nie itd. Pełny raport z tekstami, tabelkami, wykresami jest gotowy do wydruku i do analizy. Jest to kopalnia wiedzy dla uczelni, pozwalająca modyfikować program studiów, eliminować problemy i luki. Uczelnia otrzymuje sygnał, jak dostosować program nauczania. Platforma może stać się narzędziem dialogu między uczelnią a absolwentami.
Dla pracodawców w systemie EPAK oferowane jest miejsce, gdzie mogą zgłaszać zapotrzebowanie na nowe kompetencje, ale także mogą zgłaszać oferty pracy.

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Goście: Bartłomiej Banaszak-rzecznik praw absolwenta, Wioletta Łukasik i Jakub Pawłaszek-zajmujący się rekrutacją pracowników, dr Joanna Żyra i dr Paweł Jarosz z Politechniki Krakowskiej

Data emisji: 18.07.2015

Godzina emisji: 7.34

ut

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak