Jedynka na Horn. Pierwsze spotkanie na końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 09:39
"Fin del mundo", czyli koniec świata - głosi tablica w porcie Ushuaia. Po prawie dwudziestu godzinach spędzonych w samolocie i pokonaniu ponad 15 tys. kilometrów reporter radiowej Jedynki Krzysztof Horwat dotarł do najdalej wysuniętego na południe miasta na Ziemi.
Audio
  • Pierwsze spotkanie na końcu świata. Krzysztof Horwat w mieście Ushuaia (Jedynka/Sygnały dnia)
  • Jedynka na Horn. Ostatnie przygotowania w Ushuaia: zakupy, pakowanie (Popołudnie z radiową Jedynką)
Krzysztof Horwat przy jachcie Selma nad Kanałem Beagle w Ushuaia
Krzysztof Horwat przy jachcie "Selma" nad Kanałem Beagle w UshuaiaFoto: Krzysztof Horwat/Polskie Radio/archiwum

I choć Chilijczycy chwalą się, że jeszcze dalej na południe położona jest ich baza Puerto Williams to jednak do Ushuaia przybywają turyści z całego świata. - Zwłaszcza Brazylijczycy, Hiszpanie, Włosi i Rosjanie - wyjaśniła w rozmowie z Horwatem kobieta, która od czterech lat mieszka w Ushuaia.

Jedynka na Horn. Szczegóły wyprawy >>>

Malownicze miasto położone jest na Ziemi Ognistej, nad Kanałem Beagle, przy granicy z Chile. Dookoła widać ośnieżone szczyty gór. Jedną z atrakcji turystycznych jest muzeum byłego więzienia. Do kolonii karnej w Ushuaia zsyłano od początku XX wieku skazańców. Był wśród nich Polak z pochodzenia i argentyński anarchista Szymon Radowicki, który w 1909 rok zabił szefa policji w Buenos Aires.

Jacht "Selma Expeditions", na którym Krzysztof Horwat opłynie Przylądek Horn, przycumowany jest przy Kanale Beagle. Powiewa na nim biało-czerwona bandera. - Popłyniemy najpierw do Puerto Willimas, gdzie załatwimy odprawę. Na szczęście prognozy są dobre. Być może uda nam się nawet dobić do brzegu Przylądka Horn i odwiedzić latarnika - powiedział jego kapitan Piotr Kuźniar. Następnie przez kanały i fiordy do Punta Arenas w Chile.

Kolejne spotkania z Krzysztofem Horwatem w jego podróży na koniec świata w "Sygnałach dnia" i w "Popołudniu z radiową Jedynką" do 18 kwietnia.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/ag

Czytaj także

Na wody Antarktydy pod żaglami

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 23:59
Polscy żeglarze szykują się do wyprawy, jakiej nikt jeszcze nie podjął. Chcą popłynąć jachtem najdalej na południe jak tylko się da, do wybrzeży Antarktydy od strony Morza Rossa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z radiową Jedynką wokół Przylądka Horn

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 18:18
Reporter radiowej Jedynki, Krzysztof Horwat, jako jeden z załogantów polskiego jachtu "Selma Expeditions", zamierza opłynąć owiany złą sławą przylądek, a jeśli szczęście dopisze, postawić stopę na skałach Hornu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka na Horn. Ekstremalna wyprawa na koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 09:10
- Przylądek Horn pochłonął tysiące istnień ludzkich. Mam jednak nadzieję, że z doświadczoną załogą jachtu "Selma Expeditions" uda nam się nawet postawić stopę na jego skałach - powiedział reporter Jedynki Krzysztof Horwat, który już w sobotę 5 kwietnia wyruszy w rejs wokół owianego złą sławą i budzącego respekt regionu.
rozwiń zwiń