Jedynka na Horn: lodowce Ziemi Ognistej

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 08:43
Jacht, na którym reporter radiowej Jedynki opłynął Przylądek Horn, pływa po fiordach najbardziej na południe wysuniętego terytorium Ameryki. Prosto do oceanu spływają tam lodowce.
Audio
  • Reporter radiowej Jedynki zwiedza lodowce (Sygnały dnia/Jedynka)
  • "Selma" przedziera się kanałami także nocą. "Całe szczęście, że są latarnie" (Popołudnie z Jedynką)
Ziemia Ognista
Ziemia OgnistaFoto: Wikipedia CC 1.0/IlyaHaykinson

Lawirując pomiędzy bryłami lodu jacht podpłynął pod lodowiec Garibaldi. Skipper Krzysztof Jasica przestrzega, że trzeba pływać ostrożnie, bo każde uderzenie w bryłę lodu jest jak zderzenie z betonową ścianą. Pokazał też Krzysztofowi Horwatowi, jak "cielą" się lodowce, czyli jak od nich odpadają bryły lodu.

/W przyszłym roku "Selma Expeditions" popłynie na Antarktydę i właśnie na lodowcach Ameryki Południowej załoga ma być szkolona w poruszaniu się po lodzie i wyszukiwaniu niebezpieczeństw. - Praktycznie chcemy przećwiczyć wpadanie do szczeliny lodowej i później wyciąganie z niej człowieka - mówi skipper.

Krzysztof Horwat wybrał się też na lodowiec. Aby nie przemoknąć ubrał się w specjalny, szczelny kombinezon, który noszą ratownicy. A to dlatego, że musiał brnąć po pas w wodzie.

DziennikZapraszamy do słuchania relacji z wyprawy w "Sygnałach dnia" i " Popołudniu z radiową Jedynką".

(ag/tj)

Czytaj także

500 jajek i suplementy diety - czyli wyprawa od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 07:57
Żeglarstwo, prócz pokładów pasji, wymaga także sporego wysiłku fizycznego. Skąd brać tę siłę? Na jachcie "Selma Expedition" wiedzą, jak zadbać o załogę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Kanału Beagle - pogorszenie pogody i dzikie krowy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 11:16
W dość trudnych warunkach atmosferycznych ekipa jachtu "Selma Expedition" przemierza cieśninę między wyspami archipelagu Ziemia Ognista. - Blisko ósemki na skali Beauforta to jeszcze nie sztorm, ale żegluga będzie uciążliwa - mówi kapitan Piotr Kuźniar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka na Horn. Śladami FitzRoya i Darwina

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:43
Po wyczyszczeniu pokładu i spotkaniu z lokalnymi rybakami jacht "Selma Expeditions" wypłynął z przytulnej zatoczki Olla i zmierza w kierunku Cieśniny Magellana.
rozwiń zwiń