Zbigniew Buczkowski: nie ma dziś takich seriali jak "Dom"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 09:30
- "Dom" był robiony według starej polskiej szkoły. Ja jestem szczególnie wdzięczny, bo postać Heniutka Lermaszewskiego Andrzej Mularczyk z Jurkiem Janickim wymyślili specjalnie dla mnie - opowiadał w Jedynce aktor Zbigniew Buczkowski.
Audio
  • Zbigniew Buczkowski o serialu "Dom" i współpracy z Jerzym Janickim (Lato z Radiem/Jedynka)
Zbigniew Buczkowski
Zbigniew BuczkowskiFoto: PAP/Archiwum/Jerzy Undro

To właśnie po roli w serialu "Dom" Buczkowski stał się znanym i lubianym aktorem. - Z Heńkiem jestem ciągle jakoś związany, tak jak on zawsze coś komuś załatwiam - dodał z uśmiechem. Kiedy po zrealizowaniu pierwszej części serialu nastąpiła 10-letnia przerwa, Jerzy Janicki napisał nowy scenariusz i znów do współpracy zaprosił Zbigniewa Buczkowskiego. - Stwierdził, że zagram nieco inną postać, takiego trochę nieudacznika. (...) Serial "Jest jak jest" powstał właściwie z tęsknoty za "Domem" - wspominał aktor.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Buczkowski podkreślił, że Janicki, autor także słuchowisk radiowych, miał niesamowite poczucie humoru i był znakomitym scenarzystą. Nawet dziś oglądane seriale jego autorstwa potrafią wciągnąć, choć są już dobrze znane. - Dziś już nie ma takich seriali, aktorom nie zagląda się w duszę, w oczy. "Dom" był robiony według starej polskiej szkoły. Ładnie pani to nazwała, że każdy odcinek "Domu" był filmem - mówił w rozmowie z Małgorzatą Raduchą.

ZOBACZ: Jerzy Janicki - człowiek radia >>

A jakie wspomnienia wiążą się z pracą na planie serialu "Święta wojna"? W jakie projekty dziś angażuje się Zbigniew Buczkowski? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(asz/tj)

Czytaj także

"Matysiakowie" kończą 63 lata. Ich popularność nie słabnie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 05:40
15 grudnia mija 63 lata od emisji pierwszego odcinka legendarnej już dziś powieści radiowej. "Matysiakowie" to najdłużej emitowane cykliczne słuchowisko na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Janicki - jak mało kto zasługuje na miano "człowieka radia"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 05:45
- Ja uważałem radio za swoją pierwszą miłość. A słuchowisko radiowe to jest ten gatunek, który sobie szczególnie upodobałem - powiedział Jerzy Janicki w jednym z wywiadów na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Chyra: rola w "Długu" to był skuteczny strzał

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 04:35
Andrzej Chyra na 8. Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym spotkał się z publicznością w ramach cyklu "I Bóg stworzył aktora". Rolą w "Długu" Krzysztofa Krauzego artysta dał się po raz pierwszy zauważyć jako aktor wybitny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożena Dykiel: Bareja to najlepszy na świecie kronikarz komuny

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 07:57
- Staszek był cudownym facetem, umiał zawsze skomponować zespół, który się lubił i wzajemnie się nakręcał. Gdy nas oglądał i coś mu przypasowało, po prostu pękał ze śmiechu. Prześcigaliśmy się w wymyślaniu tekstów, żeby go usatysfakcjonować - opowiada Bożena Dykiel, czyli Miećka Aniołowa z serialu "Alternatywy 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Majewski - reżyser, którego pokory uczą starzy mistrzowie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 23:00
Lech Majewski zawód reżysera łączy z malarstwem i pisarstwem. Jego najnowszy film "Psie pole" został zainspirowany "Boską komedią" Dantego. - W dzisiejszej sztuce, szczerze powiedziawszy nie znajduję narzędzi, by opisać świat - podkreśla reżyser, który był gościem Joanny Sławińskiej.
rozwiń zwiń