Małe jest piękne. Ostatni dzień lata w najmniejszych państwach Europy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 18:00
Pożegnalny odcinek "Lata z Radiem" spędziliśmy w miejscach, które mają do zaoferowania wiele atrakcji, ale nie zawsze stanowią popularny kierunek turystyczny. Zapraszamy w podróż do San Marino, Watykanu, Liechtensteinu, Monako i Luksemburga.
Audio
  • Witold Rajchert z Klubu Podróży "Horyzonty" o Watykanie i San Marino (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Katarzyna Stanczew z ambasady Luksemburga w Polsce o tym, co warto zobaczyć w tym księstwie (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Marta Czaczkowska-Gawrychowska, autorka bloga Podróże od kuchni o ciekawskich małpach na Gibraltarze (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Andreas Scheiterbauer z Klubu Podróży "Horyzonty" o Liechtensteinie i Monako (Lato z Radiem/Jedynka)
San Marino. Widok z wieży La Rocca o Guaita na XXIII-wieczne fortyfikacje La Cesta o Fratta
San Marino. Widok z wieży La Rocca o Guaita na XXIII-wieczne fortyfikacje La Cesta o FrattaFoto: Radomil/Wikimedia Commons/lic. CC

Witold Rajchert z Klubu Podróżników "Horyzonty" oprowadził nas po najmniejszym z europejskich państewek - Watykanie. Tutaj dłużej niż samo zwiedzanie, potrwać może stanie w kolejkach do watykańskich obiektów. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć nie tylko Bazylikę św. Piotra, ale także Muzea Watykańskie, powinien tu spędzić więcej niż jeden dzień. Dla Polaków Watykan to miejsce szczególne i z reguły żadna wizyta czy pielgrzymka nie może obyć się bez zatrzymania przy grobie świętego Jana Pawła II.

Enklawę w terytorium Włoch stanowi jeszcze jeden kraj - San Marino, które od początków swojego istnienia trwa w niezmienionych granicach, ma też wciąż tę samą konstytucję.

Witold Rajchert powiedział, że całe państwo działa na zasadzie strefy bezcłowej, dlatego jest przez turystów uważane za zakupowy raj. Mało kto poświęca tu choć trochę czasu na zwiedzanie. Tymczasem w położonym na wzgórzu historycznym centrum zobaczyć można ciekawą twierdzę i przespacerować się średniowiecznymi uliczkami.

/

Andreas Scheiterbauer zaprosił słuchaczy "Lata z Radiem" do kraju, w którym nie ma ani jednego... miasta! - Stolica  Liechtensteinu - Vaduz, to najbardziej międzynarodowa wieś świata - wyjaśnił przewodnik. W państwie położonym na pograniczu Szwajcarii, Austrii i Niemiec, widoczne są wpływy każdego z tych krajów - dojeżdża się tu kolejami austriackimi, płaci frankami szwajcarskimi, a mówi w języku niemieckim.

Gość Jedynki oprowadził słuchaczy także po Monako. To drugie najmniejsze państwo na świecie ma zarazem największą gęstość zaludnienia, 150 razy wyższą niż w Polsce. Jest tu także gigantyczne zagęszczenie... milionerów. Zalicza się do nich co drugi mieszkaniec Monako.

O wielkich pieniądzach mówić można także w kontekście Luksemburga, który jest drugim po Londynie centrum finansowym Europy . - Tu żyje się głównie z finansów - powiedziała Katarzyna Stanczew z ambasady tego kraju. Tymczasem pracownicy do zlokalizowanych tu korporacji w 40 proc. dojeżdżają z państw ościennych.

A czym turystów zaskoczy należący do Wielkiej Brytanii Gibraltar? Dlaczego warto go odwiedzić i kto towarzyszyć nam będzie w wędrówek? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Martą Czaczkowską-Gawrychowską, autorka bloga "Podróże od kuchni", a także pozostałych relacji, z których dowiemy się z jakich kieliszków należy pić luksemburskie wino, dlaczego warto zatrzymać się na dłużej w San Marino, jak zdobyć w paszporcie pieczątki z maleńkich państw oraz co warto przywieźć z nich na pamiątkę.

Rozmawiał Roman Czejarek.

bk/asz

Czytaj także

W Japonii dzieci grają Chopina, a dorośli czytają komiksy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 13:19
Dla Europejczyka Japonia to kraj niezwykle zagadkowy i często trudny do zrozumienia. Jak wyjaśnili goście "Lata z Radiem", Japończycy są skrupulatni i bardzo pokorni, za to często brakuje im fantazji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gejzery, lodowce, wulkany. Na Islandii natura oczarowuje na każdym kroku

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 09:00
Na Islandii wszystko jest niezwykłe. Tylko tu podczas kilkudniowej wycieczki można zobaczyć renifera, wieloryba i fokę, a w tle wulkany, lodowce, gorące źródła i błękitne lodowce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz poznać bajeczną Tajlandię? Zrezygnuj z kurortów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 16:16
Tajlandia może być prawdziwym rajem. Przekonał się o tym każdy, kto choć na chwilę zszedł z turystycznych szlaków. O tym, gdzie szukać bajkowego oblicza Tajlandii opowiedzieli goście "Lata z Radiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański sen. Supergwiazdy, weseli prezydenci i wszechwiedzący naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 12:50
Kraj zaskoczeń, kontrastów, genialnych pomysłów i potężnego showbiznesu - tak o Stanach Zjednoczonych mówili goście "Lata z Radiem". Sprawdź, czego nie wiedziałeś jeszcze o Amerykanach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuba - kraj wolny od narzekania

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 15:00
Piosenka głosi, że ta wyspa jest gorąca jak wulkan. I nie o samą temperaturę chodzi. Kubańczycy tańczą, gdy tylko usłyszą muzykę, a nawet żyjąc w skromnych warunkach, potrafią cieszyć się życiem.
rozwiń zwiń