Shoko Kusuhara: Polska to moja druga ojczyzna

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 15:16
Japońska pianistka jest związana z naszym krajem od ponad 40 lat. Po studiach na Toho University w Tokio przyjechała ona w 1980 roku do Warszawy kontynuować naukę na Akademii Muzycznej w klasie prof. Barbary Hesse-Bukowskiej.
Audio
  • Shoko Kusuhara o Polsce, Chopinie i swojej nowej płycie (Koncertowa Jedynka)
Shoko Kusuhara na festiwalu Lato z Chopinem w Busku-Zdroju
Shoko Kusuhara na festiwalu Lato z Chopinem w Busku-ZdrojuFoto: materiały prasowe

- Gdy studiowałam w Japonii, już wtedy bardzo lubiłam utwory Chopina. Grałam Beethovena, Mozarta i Debussy’ego, ale to Chopin była dla mnie kompozytorem numer 1. Bardzo pasowały mi jego melodia, nastrój i harmonia - tłumaczy swój wybór gość radiowej Jedynki.

Po dwóch latach studiów Shoko Kusuhara wróciła do ojczyzny, ale kontaktów z Polską nie zerwała. Do dziś bardzo dobrze mówi po polsku i regularnie koncertuje w naszym kraju. - W tym roku grałam w Busku-Zdroju na festiwalu Lato z Chopinem, a także w Gdańsku i Słupsku - wymienia pianistka.

Ile zajęła jej nauka języka polskiego i dlaczego nigdy nie wystąpiła w Konkursie Chopinowskim, dowiesz się z nagrania audycji. Rozmowa z Shoko Kusuharą połączona była z radiową premierą płyty z chopinowskimi walcami, która ukazała się nakładem japońskiej wytwórni Octavia Records.

***

Tytuł audycji: Koncertowa Jedynka

Prowadzi: Adam Rozlach

Data emisji: 31.07.2016

Godzina emisji: 23.10

pg/ab

Czytaj także

Artur Rubinstein w chopinowskich nagraniach z lat 30. XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 14:40
W swojej ponad 80-letniej karierze pianisty Artur Rubinstein wystąpił ponad 6 tysięcy razy. Znany był jako wirtuoz i odtwórca muzyki Chopina, Brahmsa, Schuberta, Schumanna, Dvořáka, Rachmaninowa oraz Szymanowskiego.
rozwiń zwiń