Piosenki Osieckiej w nowych aranżacjach [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 20:10
Pisarka, dziennikarka, reżyser filmowy, dramaturg, autorka tekstów ponad 2 tys. piosenek, z których wiele stało się klasyką, urodziła się 9 października 1936 roku. Z okazji 85. rocznicy urodzin poetki w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się niezwykły koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze". W Programie 1 przypomnieliśmy fragmenty tego wydarzenia.
Koncert To, co najpiękniejsze - piosenki Agnieszki Osieckiej
Koncert "To, co najpiękniejsze - piosenki Agnieszki Osieckiej"Foto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

Utwory Agnieszki Osieckiej interpretowali: Ania Rusowicz, Dorota Miśkiewicz, Monika Borzym, Iza Połońska, Igor Herbut, Janusz Radek, Marcin Januszkiewicz i Małgorzata Walewska. Wokalistom towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Tomasza Szymusia

Koncert z serii "To, co najpiękniejsze" prowadzili Anna Popek i Michał Margański, którzy przypominali o znaczeniu piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej nie tylko dla polskiej muzyki, ale także dla każdego z nas. To przecież właśnie tej poetce zawdzięczamy frazy "zielono mi" czy "niech żyje maj", które na stałe weszły do naszego języka.  

Anna Popek Michał Margański Anna Popek i Michał Margański, fot. Cezary Piwowarski

Na koncercie nie mogła być obecna córka Agnieszki Osieckiej Agata Passent, ale o znaczeniu tego wydarzenia dla niej opowiadała Marcinowi Kusemu, dyrektorowi Programu 1 Polskiego Radia, w specjalnym nagraniu wideo. 

- Cieszę się, że ten wieczór będzie kontynuował taką wspaniałą tradycję Polskiego Radia, które jest nie tylko emitentem dobrych polskich piosenek, ale i producentem. Co prawda mama nie zdąży już napisać dla państwa nowych piosenek, ale możemy je interpretować na nowo - mówiła Agata Passent. 


Marcin Kusy Agata Passent Marcin Kusy Agata Passent, fot. Cezary Piwowarski

1200x627_zycia-rysy_01.1.jpg
"Życia rysy – Agnieszka Osiecka"

*** 

Cykl koncertów "To, co najpiękniejsze", pod honorowym patronatem Rady Mediów Narodowych, realizowany jest w Polskim Radiu od jesieni 2017 roku. Jego celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki, również klasycznej, wśród odbiorców poszukujących kontaktu z wartościową muzyką i kulturą wysoką. 

To, co najpiękniejsze. Koncert poświęcony Agnieszce Osieckiej
"To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach"
kc/kk
Zobacz więcej na temat: Agnieszka Osiecka Studio Piosenki

Czytaj także

Życia rysy – Agnieszka Osiecka. Wieczór wspomnień poetki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 11:50
9 października przypada 85. rocznica urodzin "poetki doskonałej" – Agnieszki Osieckiej. Z tej okazji w zaprosiliśmy na specjalną audycję słowno-muzyczną z udziałem znakomitych artystów, którzy śpiewali jej piosenki, ale także opowiadali o znaczeniu jej tekstów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Była czarodziejką". Hanna Bakuła o Agnieszce Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 09:45
– Uważam, że to nie jest prawda, że kto się czubi ten się lubi. Gdy ludzie są do siebie podobni i się lubią, to jest raj na ziemi, a innej prawdy nie ma. Pisywałyśmy do siebie nawet siedząc obok siebie – wspominała Agnieszkę Osiecką Hanna Bakuła, malarka i pisarka, która, jako wieloletnia przyjaciółka poetki, pojawi się w roli gościa specjalnego sobotniego koncertu "Agnieszka Osiecka – Życia Rysy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przeglądam się w tekstach Osieckiej". Ania Rusowicz o koncercie "To, co najpiękniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:30
W 85. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej Polskie Radio zaprasza na koncert poświęcony jej pamięci oraz twórczości. W sobotni wieczór w Studiu Koncertowym zaprezentują się gwiazdy polskiej estrady. Jedną z nich będzie Ania Rusowicz, która w audycji "Pora na Trójkę" opowiedziała o szczególnej więzi, jaka łączy ją z tekstami Osieckiej. 
rozwiń zwiń