Baron w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 15:00
22 maja minęło pięć lat, od kiedy odszedł od nas wybitny artysta Zbigniew Wodecki. Był on inspiracją dla wielu twórców. Jednym z nich jest Piotr Baron, który w aranżacjach jazzowych przypomniał największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego. Koncert odbył się na Scenie Szpilmana w 2019 roku. Zapraszamy do odsłuchania zapisu retransmisji w Programie 1 Polskiego Radia.
Piotr Baron z zespołem
Piotr Baron z zespołemFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
  • Każdy występ Zbigniewa Wodeckiego wywoływał uśmiech na twarzach słuchaczy. Jego talent i muzyka zostały docenione w wielu konkursach, m.in. dwukrotnie został laureatem Fryderyka oraz Złotego Fryderyka.
  • Na cześć zmarłego w 2017 roku artysty odbywa się także specjalny festiwal, podczas którego wykonywane są jego utwory.
  • W Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy koncert z 2019 roku, który był muzycznym hołdem Piotra Barona dla Zbigniewa Wodeckiego.

Jazz był wielką miłością Zbigniewa Wodeckiego. Artysta nierzadko nawiązywał do tego gatunku muzyki w swojej twórczości. Piotr Baron, jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych, kompozytor i pedagog, postanowił udowodnić, że ta fascynacja jest wzajemna.

- Zbyszek był swoistą, w dobrym tego słowa znaczeniu, samotną wyspą w polskim show-biznesie. Wytyczył swój własny kierunek i on jedyny ten kierunek kultywował, kontynuował. To był styl, który można nazwać "Zbigniew Wodecki" jako osobne zjawisko artystyczne - mówił Piotr Baron w "Muzycznej Jedynce".

Słuchacze radiowej Jedynki podczas koncertu, który odbył się 31 maja 2019 roku na Scenie Szpilmana, usłyszeli materiał z płyty "Wodecki Jazz" w premierowym wykonaniu kwintetu Piotra Barona w składzie: Łukasz Żyta, Maciej Adamczak, Michał Tokaj i Robert Majewski. Wydawcą albumu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

- Tata miał wielką słabość do jazzu. Zresztą sam grał przepiękny jazz w latach 70. Kontekst jazzu w naszym życiu, w życiu taty, był bardzo mocny. I nagle pojawiła się kontynuacja pomysłu na nagranie tej płyty, mimo wszystko, mimo tego, że Piotr nie zdążył jej nagrać z tatą. To jest klasyczny repertuar w jazzowych aranżacjach. Dla mnie płyta znakomita, absolutnie - mówiła o albumie Katarzyna Wodecka-Stubbs. - Ta płyta z pewnością musiała powstać. Chociażby dlatego, że umówiliśmy się na nią ze Zbyszkiem - dodał Piotr Baron.

Posłuchaj
40:35 2022_05_22 17_13_20_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Piotr Baron w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu. Koncert na Scenie Szpilmana (Jedynka)

Zobacz także:

***

Na retransmisję koncertu z cyklu "Scena Szpilmana - Jedynka Live!" zaprosiliśmy do Programu 1 Polskiego Radia w niedzielę (22.05) po godz. 17.00. Audycję poprowadziła Anna Will.

DS


Czytaj także

Ku pamięci Zbigniewa Wodeckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 12:33
Debiutował piosenką "Dziewczyna z konwaliami". Z czasem stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy na polskiej scenie muzycznej. W audycji "Twarzą w twarz" wspominano twórczość zmarłego przed dwoma laty artysty Zbigniewa Wodeckiego.   
rozwiń zwiń