Polskie Radio językową potęgą. Mistrz Mowy Polskiej i Kuźnia Mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 05:18
Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej zdobyła w minionych latach Jedynka Dzieciom oraz Teatr Polskiego Radia. W tym roku kandydatem do nagrody jest Redakcja Językowa Polskiego Radia. - Wiadomo, że radio jest potęgą językową. To oczywiste - podkreśla Piotr Pankanin.
Audio
Piotr Kossakowski i Piotr Pankanin
Piotr Kossakowski i Piotr PankaninFoto: Wojciech Kusiński/ Polskie Radio

Dziennikarz radiowej Jedynki Wiesław Molak został nominowany do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Jak opowiada, gdy zaczynał pracę w Polskim Radiu w czasie jednego z realizowanych przez siebie programów chciał włożyć słuchawki na uszy, po czym usłyszał od realizatora dźwięku "a co panu zimno?". Od tego czasu wiedział, że nie jest to koniecznie.
- Warto przypomnieć historię tego programu społecznego, który trwa od 14 lat - podkreśla Piotr Pankanin. Poza tytułem Mistrza Mowy Polskiej, od kilku lat jest przyznawana nagroda Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Dostają ją placówki życia publicznego, mające niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców polszczyzny.

W skład jury, które zadecyduje o ostatecznym wyborze, wchodzą profesorowie językoznawcy. - Mamy pięcioro profesorów, którzy reprezentują różne dziedziny i różne ośrodki akademickie. Są to językoznawcy, literaturoznawcy oraz socjologowie języka - opowiada Piotr Kossakowski.
12 osób nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej poznaliśmy w czerwcu na Zamku Królewskim w Warszawie. Wybór odbędzie się w poniedziałek 29 września. - Do 27 września każdy z nominowanych ma szansę zdobyć tytuł Vox Populi, czyli tytuł przyznawany przez zwykłych ludzi - opowiada Piotr Kossakowski.

Wiesław Molak nominowany do Mistrza Mowy Polskiej >>>
Wiesław Molak jest związany z Polskim Radiem od 1987 roku. Od razu trafił do redakcji "Sygnałów Dnia", ale prowadził też "Lato z Radiem", a obecnie towarzyszy słuchaczom od poniedziałku do piątku podczas "Wieczornych Rozmaitości". Niezwykły głos, niezwykła kultura słowa. Laureat Chryzostoma i Złotego Mikrofonu. Wiesław Molak jest także przewodniczącym Komisji Kart Mikrofonowych, która ocenia talenty i predyspozycje adeptów sztuki radiowej. Prywatnie to zapalony kibic i wielbiciel Mazur.

Publiczna prezentacja Nominatów oznacza rozpoczęcie ogólnopolskiego plebiscytu, w czasie którego można głosować na swoich faworytów. Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymają tytuły Vox Populi: Mistrza Mowy Polskiej i Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Jednocześnie jury konkursu dokona wyboru trzech laureatów, nadając im tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Z kolei Akademia Mistrzów Mowy Polskiej wybierze jedną instytucję, nadając jej tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Głosować można na stronie internetowej Programu www.mistrzmowy.pl, za pomocą SMS-ów oraz kartek pocztowych kierowanych na adres Sekretariatu (zakładka Kontakt).

TU można oddać głos na Wiesława Molaka >>>

Głosowanie potrwa do 27 września do godz. 24:00. Zwycięzców poznamy 29 września na Gali Finałowej XIV edycji w Teatrze Miejskim w Gdyni.
Program Mistrz Mowy Polskiej został objęty patronatami: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdyni oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Sponsorem Głównym Programu jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Patronat medialny objęło Polskie Radio.

Konkurs Mistrza Mowy Polskiej jest również kulturotwórczy. Dlaczego? Posłuchaj całej rozmowy.
"Muzykę nocą" poprowadził Paweł Sztompke.
(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Szekspira do Mistrza Mowy Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 03:30
Poniedziałkowe "Rozdroża kultury" goszczą w Trójmieście! Podczas programu realizowanego z Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku łączyć się będziemy także z Gdynią, gdzie po raz XIV. przyznane zostaną zaszczytne tytuły: Mistrza Mowy Polskiej i Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.
rozwiń zwiń