X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Budzenie dobrych pragnień kluczem do wychowania w wartościach

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 12:30
- Budzenie chęci bycia kimś dobrym, uczenie samodyscypliny, która wszystkie cechy związane z wartościami pozwala wypracować i zachęcanie do troski o innych, to dobry kierunek w wychowaniu dobrego człowieka - mówiła Dorota Zawadzka w Jedynkowej audycji z udziałem słuchaczy.
Audio
  • Dorota Zawadzka, Małgorzata Kownacka i ks. Krzysztof Ołdakowski o wychowaniu w wartościach - cz. 1 (Muzyka nocą/Jedynka)
  • Dorota Zawadzka, Małgorzata Kownacka i ks. Krzysztof Ołdakowski o wychowaniu w wartościach - cz. 2 (Muzyka nocą/Jedynka)
Dorota Zawadzka
Dorota ZawadzkaFoto: Tomasz Jaremczak/Polskie Radio

Dorota Zawadzka zgodna jest w tym ze współprowadzącym "Muzykę nocą" księdzem Krzysztofem Ołdakowskim. Zdaniem gościa radiowej Jedynki nie można wskazać jedynego słusznego zbioru zasad wynikającego z nurtu filozoficznego, etyki czy religii.

- Są wartości uniwersalne i musimy dbać o to, by przekazywać je naszym dzieciom. Pewnym wyznacznikiem jest przyzwoitość, musimy więc być porządnymi ludźmi, by takich ludzi wychować, a wśród wartości, o których musimy rozmawiać są: dobro i zło, szacunek i patriotyzm, odwaga, sprawiedliwość - wymieniła psycholog rozwojowa. Poziom rozmowy dostosowany być musi do wieku dziecka, a do tematu powinniśmy wracać wielokrotnie, poszerzając jego zakres i zmieniając wagę argumentów.

Słowa to jednak za mało. Oczywistym jest, że rodzice, wychowawcy, krewni i nauczyciele, chcąc nauczyć czegoś dziecko, muszą swoim postępowaniem potwierdzać słowa. - Osoba, która nie tylko mówi, ale przede wszystkim sama postępuje zgodnie z zasadami moralnymi i regułami życia społecznego, jest potrzebna, by wychować dobrego, uczciwego i szczęśliwego człowieka - podkreśliła psycholog. Kierowanie ku wartościom jest bowiem kwestią codziennych, czasem drobnych, wyborów.

Kanały edukacyjne na platformie moje.polskieradio.pl >>

Podczas Jedynkowej audycji z udziałem słuchaczy Dorota Zawadzka wielokrotnie podkreślała, że "dobre wychowanie polega na przygotowaniu dziecka do samodzielnego życia". - Musimy sobie zdać sprawę, że nasze dzieci mają prawo, a wręcz obowiązek, żyć własnym życiem, popełniać swoje błędy, decydować o wartościach, które są dla nich ważne. Możemy tylko liczyć, że będą to wartości, których uczyliśmy ich, gdy byli dziećmi i dbać, by chcieli rozmawiać z nami, gdy dorosną - mówiła.

Gdzie szukać informacji i wsparcia, jeśli nie wynieśliśmy dobrego przykładu z własnego domu? Dlaczego porównywanie z innymi nam nie służy i do czego potrzebny nam zdrowy egoizm? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadzili Małgorzata Kownacka i ks. Krzysztof Ołdakowski. Słuchaczy zapraszamy do kontaktu z prowadzącymi i słuchania ich audycji w każdą środę między północą a godz. 3.

(asz/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie ma dzieci - są ludzie" mówił Korczak i Superniania...

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 18:40
... i jak ludzi należy je traktować. - Moim zdaniem to jest super teoria, która mówi: więcej szacunku dla dziecka. Traktujmy je tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani - mówiła, odnosząc się do korczakowskiego hasła, Dorota Zawadzka. Ale ile niezależności dawać maluchom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Toksyczni rodzice - postawa, która dotyczy nie tylko kobiet

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 12:00
- W wychowywaniu dzieci i mężczyźni, i kobiety mogą się mylić - powiedział w radiowej Jedynce seksuolog i terapeuta rodzinny Andrzej Komorowski. Dlaczego rodzice wychowują dzieci "dla siebie"?
rozwiń zwiń