Recepta na niepogodę. Jak nie ulegać depresyjnym nastrojom?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 04:16
Dni są coraz krótsze, noce coraz chłodniejsze i z każdą chwilą coraz wyraźniej odczuwamy, że lato się już skończyło. Co można zrobić, by nie popaść w melancholię i jesienny smutek? Oto kilka cennych porad.
Audio
  • Recepta na niepogodę cz. 1 (Muzyka nocą/ Jedynka)
  • Recepta na niepogodę cz. 2 (Muzyka nocą/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Glow Images

Psycholog Marek Sztomberski wyjaśnia, że jesienne wahania nastroju są naturalne, w związku ze zmianą pogody. - To, czy w związku z tym popadamy w smutek i melancholię, to jest zupełnie inna sprawa. I bardzo indywidualna. W końcu jesień jest też cudowną i piękną porą roku, a pogoda ducha jest zawsze naszym stanem wewnętrznym, a nie stanem aury - mówi coach i psychoterapeuta.

Ks. Krzysztof Ołdakowski przyznaje, że w tym czasie mamy prawo do obniżonego nastroju i słabszej formy emocjonalnej. - W końcu nie jesteśmy jakimś monolitem - mówi współprowadzący "Muzykę nocą". Zgadza się z nim dziennikarka Jedynki Małgorzata Kownacka, która dodaje, że nie powinniśmy mieć z tego powodu do siebie pretensji.

Marek Sztomberski uważa wręcz, że odpoczynek, odrobina lenistwa, relaks w łóżku z dobrą książką i herbatą może nam zrobić dobrze. - To też nam się należy, bo nie możemy być przez cały czas aktywni - wyjaśnia psycholog.

fot.
fot. Glow Images/East News

Jak zachować pogodę ducha jesienią, gdy jest chłodno, deszczowo, a dzień jest coraz krótszy? Trudno w tym czasie nie ulegać nudzie, smutkom i co gorsze - depresji. Jakie są recepty na niepogodę? Zapraszamy do wysłuchania całego programu z udziałem słuchaczy.

"Muzykę nocą" poprowadzili Małgorzata Kownacka i ks. Krzysztof Ołdakowski.

(sm/asz)

Czytaj także

Podejrzewasz u siebie depresję? "Znajdź kogoś, kto zaciągnie cię do psychiatry"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 08:50
- Stan depresji jest wyleczalny z pomocą farmakoterapii i psychoterapii. Mamy więc narzędzia i pomysły, by leczyć depresję, ale trzeba jeszcze zwrócić uwagę na środowisko. Pomoc najbliższego otoczenia jest nieoceniona, bo człowiek chory nie ma siły zaplanować, wyczekać w kolejce do lekarza - mówił w Jedynce psychiatra prof. Tadeusz Parnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złe wspomnienia, które kładą się długim cieniem na całym życiu

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 00:44
- To nawet nie jest propozycja, by jeśli spotyka nas coś złego, wyrzec się tego. Między wyrzec a rozpamiętywać, między całkowitą niepamięcią a nabraniem do tego stosunku dojrzałego, akceptacji i przyjęcia tego dramatu, jest ogromna różnica - wyjaśnia psychoterapeutka Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
rozwiń zwiń