Starsi Panowie dwaj - prahistoria twórczości

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 19:00
- Kabaret to wizytówka działalności Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Ale nasza książka dotyczy ich całej wspólnej twórczości - podkreśla Monika Wasowska.
Audio
  • Monika i Grzegorz Wasowski o twórczości Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory (Muzyka nocą/Jedynka)
Jeremi Przybora (L) i Jerzy Wasowski (P), współtwórcy i autorzy Kabaretu Starszych Panów. Warszawa lata 60 XX wieku
Jeremi Przybora (L) i Jerzy Wasowski (P), współtwórcy i autorzy Kabaretu Starszych Panów. Warszawa lata 60 XX wieku Foto: PAP/Jan Tyszler

Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski poznali się w Polskim Radiu i współpracowali z nim już stale nawet angażując się w działalność kabaretową, teatralną i telewizyjną. Monika i Grzegorz Wasowscy przeszukali archiwa, odgrzebali roczniki starych pism i programów telewizyjnych, odnaleźli scenariusze programów radiowych i wszystko zamieścili w książce "Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy", która obejmuje twórczość Panów z lat 1948 - 1981. - Fani Kabaretu, którzy znają go na pamięć, znajdą w tej książce wiele ciekawostek. Okazuje się, że autor, czyli Jeremi Przybora w Starszych Panach przetworzył na lepsze wersje pramotywy czy scenki z innych audycji radiowych - podkreśla Monika Wasowska.

Dlaczego więc przy tak cennej zawartości zatytułowali książkę kompendium niewiedzy? Otóż autorzy wciąż mają poczucie, że do szeregu dokumentów i nagrań nie udało im się dotrzeć. - Naszym marzeniem jest, by ludzie mieli dostęp także do innych utworów Panów. Nie tylko z Kabaretu, ale też bajek, spektakli Kabaretu Niedużego, różnych muzykałów - dodaje Grzegorz Wasowski i podkreśla, że liczy na ich wydanie przez Polskie Radio i Telewizję Polską.

Radiowy Kabaret Starszych Panów i inne piosenki do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>

Do książki dołączono płytę CD zawierającą niepublikowane w większości nagrania piosenek z Teatru Uniwersalnego "Eterek" w wykonaniu, m.in.: Wiery Gran, Ireny Kwiatkowskiej, Tadeusza Fijewskiego, Adama Mularczyka czy też Chóru Czejanda.

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą
Prowadził: Paweł Sztompke
Goście: Monika Wasowska i Grzegorz Wasowski
Data emisji: 17.12.2014
Godzina emisji: 0.00 - 3.00

(asz,tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wasowski: fenomen Starszych Panów polegał na geniuszu obu twórców

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 15:51
- W Kabarecie była wspaniała obsada, piosenki i teksty pisane dla konkretnych aktorów, a wszystko tak niesamowicie ze sobą zgrane. Później nie przypominam sobie tak wspaniałych maszynerii kabaretowych - mówił Grzegorz Wasowski w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Wasowski: miałem swoje typy na płytę "Wasowski odnaleziony"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 11:00
- Myślałem nawet żeby zaśpiewali na niej Grzegorz Turnau i Michał Bajor. Też byłoby atrakcyjne - powiedział w kolejnym odcinku cyklu radiowej Jedynki "Bez Tajemnic" Grzegorz Wasowski o kulisach powstawania płyty "Wasowski odnaleziony. Ktoś zbudził mnie".
rozwiń zwiń