Muzyczna kronika kryminalna, czyli artyści i piosenki z paragrafem

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 18:30
Zdrada, zazdrość, morderstwo... - jakkolwiek nieprzyjemne, bywają inspiracją dla naprawdę fantastycznych piosenek. Gramy je, a także utwory muzyków, którzy naprawdę weszli w konflikt z prawem.
Audio
  • Muzyczna kronika kryminalna, czyli artyści i piosenki z paragrafem (Muzyka nocą/Jedynka)
Od wydania w 1966 roku Murder Ballads Nicka Cavea i the Bad Seeds jest jedną z najlepiej sprzedających się płyt, a pochodzący z niej utwór Where the Wild Roses Grow, duet, który Cave zaśpiewał z Kylie Minogue, przebojem wszech czasów
Od wydania w 1966 roku "Murder Ballads" Nicka Cave'a i the Bad Seeds jest jedną z najlepiej sprzedających się płyt, a pochodzący z niej utwór "Where the Wild Roses Grow", duet, który Cave zaśpiewał z Kylie Minogue, przebojem wszech czasówFoto: PAP/ITAR-TASS

"Więzienny rock" Elvisa Presleya, "Morderstwo na parkiecie" Sophie Bextor czy "Killing me softly" The Fugees (wokalistka Lauryn Hill ma na koncie przestępstwa podatkowe) na pierwszy rzut ucha nie kojarzą się z przestępstwem i dramatem. Muzyka porywa lub łagodnie kołysze, jednak ich teksty nie pozostawiają żadnych wątpliwości.

Do bardziej jednoznacznych kryminalnie przekazów należą "Ballady Morderców" Nicka Cave'a, "Delilah" Toma Jonesa czy utwór "Another One Bites The Dust" grupy Queen.

Na rodzimym rynku więzienne zwierzenia zawdzięczamy m.in. Maciejowi Maleńczukowi, który wraz z Yugopolis popełnił "Ostatnią nockę". Pisząc polski tekst do jugosłowiańskiej piosenki - jak przypomina Marcin Kusy - wokalista czerpał z własnych doświadczeń. Gdy odmówił odbycia służby wojskowej został osadzony w zakładzie karnym. Polska piosenka zresztą bogata jest w kryminalne tony, by wspomnieć tylko "Mścicielkę" Aliny Janowskiej, "Celinę" Kazika czy "Oczy tej małej" z tekstem Agnieszki Osieckiej.

W Jedynkowe rozważania wkradły się także potyczki Lou Reeda z nowojorską policją, podejrzane uczynki Jamesa Browna, Jerry'ego Lee Lewisa i Johnny'ego Casha, nocne czuwanie w Kabarecie Starszych Panów i... morderstwo kota. Nie zabrakło przeglądu Piosenek Dnia Jedynki oraz kartki z kalendarza.

Prowadzący
Prowadzący "Muzykę nocą" Marcin Kusy w kryminalnej odsłonie

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą
Prowadził: Marcin Kusy
Data emisji: 15.02.2015
Godzina emisji: 0.00-3.00

(asz/kul)

Czytaj także

Mercury, Disney, U2 - nie tylko oni związali się z operą

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:00
Kiedy Barcelona została wybrana na gospodarza letnich igrzysk olimpijskich, o napisanie przewodniej piosenki poproszony został lider grupy Queen Freddie Mercury. Do współpracy zaprosił pochodzącą z tego miasta sopranistkę Montserrat Caballé.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna drużyna Kubusia Puchatka. Gwiazdy w bajkowych rolach

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 10:47
- Które postaci świata muzyki przypominają państwu Kłapouchego, Króliczka czy przemądrzałą Sowę, już o Kubusiu nie wspomnę. Ja typuję... - do szczególnej zabawy zaprosił słuchaczy Marcin Kusy.
rozwiń zwiń