Życie z depresją. Pustka i smutek biorą górę

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 05:36
Depresja najprawdopodobniej dotyczy aż połowy populacji. - Przygnębienie odróżnia się od depresji stopniem nasilenia - mówi dr Adam Kłodecki.
Audio
  • Psycholog dr Adam Kłodecki opowiada o tym jak radzić sobie z depresją (Muzyka nocą/ Jedynka)
Czy umiemy sobie radzić z demonami nastrojów?
Czy umiemy sobie radzić z demonami nastrojów?Foto: Glow Images/East News

Lekarz wyjaśnia, że termin depresja odnosimy do smutku, pogorszenia naszego stanu psychicznego, a definicja odnosi się do nastroju, z którym trudno sobie samemu poradzić. - Badacze mówią w przypadku depresji o trzech tygodniach takiego stanu - podkreśla dr Adam Kłodecki.
Przygnębienie czy smutek mniej nam zaburza codzienne działanie. Inaczej ma się sprawa z depresją. - Dominuje u mnie pustka i poczucie bezsensu. Całe życie staje się przykrym obowiązkiem - mówi jeden ze słuchaczy, który od lat cierpi na depresję. Leki i psychoterapia, to tylko niektóre ze sposobów przezwyciężenia tego trudnego problemu. Są również inne, kompleksowe i niezwykle skuteczne metody, które mogą pomóc. O nich więcej w programie.
W poniedziałek 23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.
***

Tytuł audycji: Muzyka nocą

Prowadziła: Anna Falkiewicz

Gość: dr Adam Kłodecki (psycholog, terapeuta)

Data emisji: 19.02.2015

Godzina emisji: 0:15

(sm/ag)

Czytaj także

Recepta na niepogodę. Jak nie ulegać depresyjnym nastrojom?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 04:16
Dni są coraz krótsze, noce coraz chłodniejsze i z każdą chwilą coraz wyraźniej odczuwamy, że lato się już skończyło. Co można zrobić, by nie popaść w melancholię i jesienny smutek? Oto kilka cennych porad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja coraz groźniejsza. Lekarz radzi: zwolnijmy, nie musimy już gonić za każdą złotówką

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 19:30
Polska ma największą dynamikę wzrostu zgłoszeń z powodu depresji w ciągu ostatnich 20 lat na świecie. A co za tym idzie jesteśmy w czołówce państw, jeśli chodzi o dynamikę zagrożeń samobójczych - powiedział prof. Bartosz Łoza, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychoterapeuta: zazdrość jak alkoholizm

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 15:22
Zazdrość potrafi zbudować, ale potrafi też zabić. To uczucie może być konstruktywne i mobilizować do współzawodnictwa. Ale częściej jest to uczucie niszczące.
rozwiń zwiń