Paweł "Konjo" Konnak o latach 80.: ołowiana, stracona epoka

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 12:34
- Gdy myślę o tamtych czasach, widzę tylko mnóstwo wspaniałej nienagranej muzyki, niewydanych wierszy i książek, nienakręconych filmów - opowiada w Radiowej Jedynce.
Audio
  • Paweł "Konjo" Konnak o alternatywnej scenie muzycznej lat 80. i podziemnej działalności kulturalnej (Muzyka nocą/Jedynka)
Paweł Konjo Konnak w latach 80. zorganizował serię punkowych koncertów pod hasłem Party młodzieży wegetującej. Spotkania były jednocześnie okazją do kolportażu podziemnej Gangreny
Paweł "Konjo" Konnak w latach 80. zorganizował serię punkowych koncertów pod hasłem "Party młodzieży wegetującej". Spotkania były jednocześnie okazją do kolportażu podziemnej "Gangreny"Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Współtwórca kabaretu rockowego Lalamido i grupy artystycznej Totart, w publikowanych od kilku lat książkach, opisuje dzieje polskiego undergroundu lat 80. - Rozpoczynałem moją drogę artystyczną w ponurych czasach stanu wojennego i w orwellowskim 1984 roku zorganizowałem mój pierwszy koncert punkowy - wspomina w "Muzyce nocą". Zaangażowanie w kulturalny ruch alternatywny było jego sposobem walki z dyktaturą komunistyczną.

Na latach 80. Paweł "Konjo" Konnak nie zostawia suchej nitki, uważa je za straconą epokę dla kultury i dziwi się nostalgii obecnej we wspomnieniach muzyków, w tamtych czasach walczących przecież na barykadach. - Ja nie jestem urodzonym masochistą, nie tęsknię do czasów permanentnego braku wszystkiego i wszechogarniającego chamstwa - podkreśla.

Do działalności podziemnej zainspirował go brat punkowiec, który na emigracji współtworzył Związek Polskich Nieudaczników w Berlinie. "Konjo" nie poddał się nawet wobec objawów braku społecznego poparcia dla wyglądających nieco inaczej, a walczących z systemem artystów ("mnie najczęściej nawalało nie ZOMO, tylko zwykli obywatele"); ani buntu maszyny drukarskiej, która paliła kartki utrudniając wydawania jedynego wtedy podziemnego magazynu "Gangrena". Jedynkową opowieść Konnaka bogato ilustrujemy twórczością grup punk rockowych lay 80. XX wieku.

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą
Prowadzili: Maciej Szajkowski, Krzysztof Nieporęcki
Goście: Paweł Konjo Konnak (reżyser, konferansjer, poeta), Alina Jurczyszyn i Kamila Bigus (zespół Annutara), Daniel Wolak (dziennikarz)
Data emisji: 20.02.2015
Godzina emisji: 0.00-03.00

(asz, ac)

Czytaj także

Farben Lehre: przed każdym koncertem cenzura sprawdzała nasze piosenki

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 06:11
Cenzura to nie jedyna przeszkoda, która stanęła na drodze punkowego zespołu w pierwszych latach działalności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Basista projektu Nowe Sytuacje: to prezent dla fanów Republiki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 17:38
- Jesteśmy składem koncertowym, który chciał sprawić fanom Republiki radość z okazji 30-lecia wydania "Nowych sytuacji", a ich dzieciom wytłumaczyć, co w szafach rodziców robią czarno-białe krawaty - mówi Leszek Biolik.
rozwiń zwiń