Niefarmakologiczna walka z bezsennością

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 12:21
Zaburzenia snu wyzwala m.in. stres, a reakcja organizmu na bezsenność może jeszcze potęgować problem. Psycholog wyjaśnia jak nie utrwalić stanu chorobowego i poradzić sobie z bezsennością bez leków.
Audio
  • Dr Małgorzata Fornal-Pawłowska o niefarmakologicznych metodach walki z bezsennością (Muzyka nocą/Jedynka)
Niefarmakologiczna walka z bezsennością

Dr Małgorzata Fornal-Pawłowska definiuje zaburzenia snu jako chorobę cywilizacyjną związaną ze stresem, pośpiechem i napięciem, które towarzyszą nam na co dzień. Podłożem bezsenności jest według jej słów nadmierne wzbudzenie organizmu, które utrudnia zaśnięcie czy powoduje wybudzenia w nocy.

Gość Jedynki przyznaje, że zgłaszający się do niej pacjenci najchętniej pozbyliby się problemu za pomocą leków. - Jeżeli już zabrniemy w bezsenność, zwykła tabletka nie wystarczy. Sen lubi bowiem dyscyplinę, rytmiczność i regularne pory, brak pośpiechu oraz dbanie o to, jak wygląda nasz czas przed snem - tłumaczy psycholog.

Z audycji można dowiedzieć się również czego unikać przed zaśnięciem i na czym polega niefarmakologiczna terapia snu.

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą

Prowadziła: Anna Falkiewicz

Gość: dr Małgorzata Fornal-Pawłowska (psycholog, Uniwersytet Medyczny w Warszawie)

Data emisji: 16.04.2015

Godzina emisji: 00.23

pg/tj

Czytaj także

Nie możesz spać? Wstań i poczytaj

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 11:20
Nerwowe spoglądanie na zegarek w środku nocy, wiercenie się z boku na bok… Choć organizm woła o odpoczynek, sen nie przychodzi. W "Czterech porach roku" mówimy o skutecznych sposobach na zaśnięcie.
rozwiń zwiń