Wina, przebaczenie, krzywda. Jak okiełznać trudne emocje?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 05:13
Poczucie winy może wywołać spustoszenie w naszych emocjach i prowadzić do depresji. Jak radzić sobie z wyrzutami sumienia i doznaniem krzywdy?
Audio
  • Rozmowa na temat poczucia winy i krzywdy cz. 2 (Muzyka nocą/ Jedynka)
  • Rozmowa na temat poczucia winy i krzywdy cz. 1 (Muzyka nocą/ Jedynka)
Poczucie winy i poczucie krzywdy. Jak tworzy się mechanizm powstawania takich odczuć, których niemal wszyscy w ciągu życia doznajemy, a które to nasze życie nam zaburzają?
Poczucie winy i poczucie krzywdy. Jak tworzy się mechanizm powstawania takich odczuć, których niemal wszyscy w ciągu życia doznajemy, a które to nasze życie nam zaburzają?Foto: VIKTOR HANACEK/picjumbo/CC

Zdaniem psychologa poczucie winy jest dobre, bo oznacza, że mamy wgląd w siebie oraz przekonanie, że zrobiliśmy coś, co wywołuje w nas wyrzuty sumienia. - Już sam fakt, że to dostrzegamy jest z punktu widzenia psychoterapii dobrym początkiem do zmiany. Poczucie winy pojawia się wtedy, gdy osoba, która go doświadcza zrobiła coś, co było niezgodne z jej systemem wartości i co skrzywdziło innych ludzi - mówi dr Adam Kłodecki.

W programie mówiliśmy o tym, jak ma się krzywda do poczucia winy, radziliśmy jak przezwyciężyć problem przebaczania oraz mówienia "przepraszam" i wyjaśniliśmy, czym jest przerośnięte i nieadekwatne poczucie winy. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą

Prowadzi: Anna Falkiewicz

Gość: dr Adam Kłodecki (psycholog, wykładowca SWPS)

Data emisji: 26.10.2015

Godzina emisji: 0.10

sm/pg

Czytaj także

Życie z depresją. Pustka i smutek biorą górę

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 05:36
Depresja najprawdopodobniej dotyczy aż połowy populacji. - Przygnębienie odróżnia się od depresji stopniem nasilenia - mówi dr Adam Kłodecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niefarmakologiczna walka z bezsennością

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 12:21
Zaburzenia snu wyzwala m.in. stres, a reakcja organizmu na bezsenność może jeszcze potęgować problem. Psycholog wyjaśnia jak nie utrwalić stanu chorobowego i poradzić sobie z bezsennością bez leków.
rozwiń zwiń