Fotograf Grzegorza Ciechowskiego: poznawaliśmy się do końca

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 13:38
- Gdyby te sytuacje trwały do dzisiaj to pewnie nadal poznawanie miałoby miejsce - mówił w Jedynce Andrzej Świetlik. 22 grudnia minęło 14 lat od śmierci lidera Republiki.
Audio
Jeden z portretów Grzegorza Ciechowskiego autorstwa Andrzeja Świetlika
Jeden z portretów Grzegorza Ciechowskiego autorstwa Andrzeja ŚwietlikaFoto: PAP/Leszek Szymański

Fotografik przez kilkadziesiąt lat portretował Republikę i samego Grzegorza Ciechowskiego. - Zdjęcia wyzwalają wspomnienia. Dziś żyją one swoim życiem w oderwaniu ode mnie i Grzegorza. Każdy może wokół nich zbudować historię - mówił gość Jedynki.

Świetlik był m.in. świadkiem wyjątkowego koncertu Grzegorza Ciechowskiego, jego jedynym słuchaczem. - To było w Kazimierzu. Grzegorz miał przygotowany surowy materiał na płytę. W studiu, w garażu odegrał i odśpiewał całą płytę po to, żebym mógł uruchomić wyobraźnię, przygotować scenariusz do zdjęć – tłumaczył fotografik.

Czytaj także 
biolik-leszek_1200.jpg
Leszek Biolik. Co planują Nowe Sytuacje?

Z tego materiału powstała później płyta "Republika marzeń". - To był bardzo ważny album. Słychać na nim początek przełomu zespołu, zabawę z elektroniką. Natomiast w warstwie tekstowej Ciechowski wyładował w na niej wszystko to, czego nie mówił na głos. To było jak wynoszenie kubłów z gruzem po remoncie, aby móc wprowadzić się do nowego mieszkania - mówił z kolei Leszek Biolik, basista Republiki.

Ostatecznie Andrzej Świetlik przedstawił Republikę na okładce płyty jako amerykańskich żołnierzy wbijających flagę.

Po14 latach od śmierci Grzegorza Ciechowskiego, wokalisty, muzyka, poety, producenta, jego popularność nie mija. Kolejne pokolenia sięgają po jego twórczość, a koncerty zespołu Nowe Sytuacje (grupa muzyków Republiki z nowymi wokalistami) gromadzą wielką publiczność. Na czym polega ten fenomen?  Również o tym w nagraniach audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą

Prowadzi: Marcin Kusy

Goście: Andrzej Świetlik (fotograf), Leszek Biolik (basista zespołu Republika i Obywatel G.C)

Data emisji: 23.12.2015

Godzina emisji: 0.11

tj/asz

Czytaj także

Biografia Republiki. "Wielka książka o wielkim zespole"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 17:47
Dwa lata pracy zaowocowały książką, która prezentuje wiele nieznanych szczegółów z działalności Republiki, życia lidera Grzegorza Ciechowskiego i jej członków.
rozwiń zwiń