Tin Machine i inne wcielenia mistrza Bowie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 14:47
Led Zeppelin, Cream, Jimi Hendrix, Miles Davis, Pixies, Sonic Youth, John Lee Hookera i Moody Waters. Wrzuć to wszystko do blendera i masz Tin Machine - wspominał gitarzysta Reeves Gabrels swoją współpracę z Davidem Bowie.
Audio
  • Tin Machine i inne wcielenia mistrza Bowie cz. 1 (Muzyka nocą/Jedynka)
  • Tin Machine i inne wcielenia mistrza Bowie cz. 2 (Muzyka nocą/Jedynka)
  • Tin Machine i inne wcielenia mistrza Bowie cz. 3 (Muzyka nocą/Jedynka)
David Bowie w 1987 roku podczas trasy koncertowej Glass Spider. Wydana w tym samym roku płyta Never Let Me Down uważana jest krytyków za najsłabszą w jego karierze
David Bowie w 1987 roku podczas trasy koncertowej "Glass Spider". Wydana w tym samym roku płyta "Never Let Me Down" uważana jest krytyków za najsłabszą w jego karierze Foto: PAP/DPA/Fryderyk Gabowicz

Lata 80. XX wieku, po bestestellerowej płycie "Let's dance" były trudnym czasem dla artysty. Dwie jego kolejne produkcje "Tonight" i "Never Let Me Down" były nieudane. Sytuacji nie poprawiła też trasa koncertowa "Glass Spider".

W roku 1989, po raz pierwszy od wczesnych lat siedemdziesiątych, Bowie założył regularny zespół muzyków Tin Machine, występując w nim nie jako gwiazda, ale jeden z jego członków.

Tin Machine nie odniósł dużych sukcesów nagrywając dwie studyjne i jedną koncertową płytę. Stanowił jednak początek dłuższej i owocnej współpracy Bowiego z gitarzystą Reevesem Gabrelsem. - Jeśli był jakikolwiek plan, to tylko taki, że Dawid będzie tworzył wyłącznie taką muzykę, na jaką ma ochotę - przytaczał jego słowa prowadzący audycję Marcin Kusy.

David Bowie w serwisie internetowym Polskiego Radia >>>

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku. Pożegnał się jednym z najwspanialszych albumów w historii muzyki rozrywkowej "Blackstar". Z nagrań audycji można się również dowiedzieć o jego innych mniej znanych dokonaniach m.in. o współpracy z Trentem Reznorem i Placebo.

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą

Prowadzi: Marcin Kusy

Data emisji: 16.01.2016

Godzina emisji: 00.08

tj/mk

Czytaj także

David Bowie. "Powiedzieć o nim wokalista, to za mało"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 16:28
- Choć znam tę postać i twórczość, to dopiero będąc na wystawie multimedialnej poświęconej twórczości Davida Bowiego zrozumiałem, jak wielu dziedzin dotykał. I nie było to powierzchowne zainteresowanie - mówi Marcin Kusy.
rozwiń zwiń